O pracy zdalnej mówi się coraz częściej – badanie „Praca zdalna – Jestem na TAK!”  przeprowadzone przez Crossover pokazało, że ponad 80 proc. pracujących Polaków chciałoby samemu decydować o czasie swojej pracy, a ponad połowa zatrudnionych Polaków chciałaby pracować zdalnie (57 proc.). Co czwarta osoba pracująca przyznaje, że mogłaby pracować zdalnie już docelowo, przez cały czas, a pozostałym wystarczyłoby chociaż kilka dni w tygodniu. Badanie polskiego internetu SentiOne – 40 000 wzmianek z m.in. #homeoffice i #pracazdalna tylko potwierdziło pragnienia polskich pracowników i stało się pretekstem do dyskusji na temat pracy zdalnej w Polsce. Ile osób pakuje komputer na tegoroczną majówkę?

3 dni urlopu da 9 dni wypoczynku
Tegoroczna majówka to ogromna pokusa do urwania się z pracy – jeżeli weźmiemy tylko 3 dni urlopu zyskujemy aż 9 dni wolnego, co pozwala wyjechać na mini wakacje na samym początku letniego sezonu. Wiele osób weźmie wolne i solidnie odpocznie, ale niektóre branże i firmy nie pozwalają na całkowite przejście w tryb offline, mimo, że w okresie majówkowym często pracy jest dużo mniej.

Małymi kroczkami
Rozwiązaniem, które oferuje coraz więcej pracodawców jest praca zdalna, szczególnie w święta, czy długie weekendy. - To małe kroczki w kierunku całkowitego otwarcia się na formę pracy zdalnej w Polsce, o którą dopominają się pracownicy, a na którą wciąż z lekką rezerwą patrzą pracodawcy - mówi Per Markus Törnberg, Country General Manager Crossover. Dodaje, że z niewolnika nie ma pracownika, a perspektywa długiego weekendu sprawia, że zaangażowanie w pracę w biurze drastycznie spada. Pracując zdalnie na pełen etat długi weekend możemy zrobić sobie co tydzień – wystarczy odpowiednio ułożyć swoją pracę i zacząć weekend dzień wcześniej. Ta forma zatrudnienia daje nam wolność, o którą w naszych badaniach dopominają się pracownicy – to jest przyszłość rynku pracy, która nie ominie również naszego kraju – prognozuje Per Markus Törnberg.

Zdalnie = bardziej efektywnie
Wbrew pozorom praca zdalna daje nam dużo większą efektywność i mniej zmarnowanego czasu m.in. na dojazdy do pracy – z raportu „Praca zdalna – Jestem na TAK!”  wynika, że co piąty pracujący Polak (19 proc.) traci na dojazdach do pracy ponad godzinę dziennie, a w korkach czas ten może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Dlatego na majówce, z komputerem pod bokiem 3 dni pracy możemy zmieścić nawet w 1,5 dnia resztę poświęcając dla siebie.

Czytaj też: W jaki sposób powinien postąpić pracodawca, jeśli pracownik uległ wypadkowi podczas pracy zdalnej? >>

Połączyć przyjemne z pożytecznym
Do zdalnej pracy zdecydowanie częściej przekonani są młodsi badani niż starsi. Badanie SentiOne pokazuje również, że pracą zdalną dużo częściej chwalą się kobiety 76 proc. w stosunku do mężczyzn 24 proc. To ogromna przewaga. Powodów może być kilka – po pierwsze kobiety częściej publikują zdjęcia w kanałach społecznościowych i udostępniają informacje, ale też to one częściej zostają z dziećmi, przy okazji choroby, czy kiedy na czas długich weekendów bardzo często zamykane są żłobki, przedszkola i szkoły. Praca zdalna pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. To również rozwiązanie dla tych, którym krótkie wakacje w ciągu roku nie wystarczają. To my decydujemy czy chcemy pracować w biurze od 9 do 17, czy w ciągu dnia opalać się na plaży i surfować po oceanie, a po południu zacząć pracę i przy komputerze podziwiać zachód słońca.
 
- Praca zdalna to dla mnie rozwiązanie idealne. Są plusy i minusy bo do zrealizowania mamy 40 godzin w tygodniu i od nas zależy czy się zmobilizujemy i zrobimy to w 5 czy w 3 dni, czy pracujemy w dzień czy w nocy. Taka praca wymaga dużo samodyscypliny, ale plusów jest o wiele więcej – mówi Tomasz Kazimierski, Software Engineering Manager, Crossover. Dodaje, że ma za sobą kilka fantastycznych wyjazdów:  Kenia, Bali, Wyspy Kanaryjskie... - Łączyłem tam pracę z podróżowaniem i jestem żywym przykładem na to, że mając stałą i wymagającą pracę - da się. Zarządzam zespołem kilkudziesięciu osób z całego świata, ale nie zapominam o życiu prywatnym i realizacji pasji, a praca zdalna mi w tym tylko pomaga - mówi Tomasz Kazimierski.