Praca tymczasowa hamowana przez złe przepisy
\

Zdaniem PKPP Lewiatan rozwój rynku pracy tymczasowej w Polsce hamują ograniczenia w wykonywaniu niektórych prac przez pracowników tymczasowych, ograniczenie do 18 miesięcy długości ich zatrudnienia oraz dyskryminacja pracowników tymczasowych przy wyliczaniu wysokości zasiłku chorobowego.

Zdaniem Grażyny Bandurskiej-Spytek, z-cy dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan nie jest uzasadniony zakaz wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Każdy pracownik, w tym tymczasowy przed rozpoczęciem pracy podlega badaniom lekarskim oraz przechodzi szkolenie z zakresu BHP. Jak dodaje Grażyna Bandurska-Spytek PKPP Lewiatan postuluje "też wydłużenie długości zatrudnienia pracowników tymczasowych do 24 miesięcy oraz zmianę ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Obecnie, mimo że od wynagrodzeń pracowników tymczasowych odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości, to nie otrzymują oni równorzędnych świadczeń w porównaniu z innymi zatrudnionymi".

Dodatkowo jak zauważa Polskie Forum HR, które zrzesza agencje zatrudnienia, zmiany konieczne są także w zakresie archiwizacji danych, przy których ten obowiązek miałby miejsce), współpracy z publicznymi służbami zatrudnienia, wliczania pracowników tymczasowych do liczby pracowników wewnętrznych agencji oraz badań lekarskich.

Źródło: www.pkpplewiatan.pl, stan z dnia 11 kwietnia 2012 r.

Data publikacji: 11 kwietnia 2012 r.