Sądy mogą kontrolować zasadność wypowiedzeń zmieniających, które pozbawiają pracowników przywilejów. Wynika to z uchwały poszerzonego składu Sądu Najwyższego z 15 października br. SN odpowiedział na pytanie, czy art. 241 13 § 2 zdanie drugie kodeksu pracy wyłącza obowiązek konsultacji z zakładową organizacją związkową zamiaru wypowiedzenia oraz zasadności wypowiedzenia, jeżeli rozwiązany układ zbiorowy pracy nie został zastąpiony nowym ani regulaminem wynagrodzenia.
SN musiał rozstrzygnąć czy chodzi o możliwość dokonania wypowiedzenia np. chronionym działaczom związkowym, czy też o inne czynności utrudniające ten proces, np. konieczność uzasadniania wypowiedzenia czy dokonanie go w formie pisemnej.

SN podkreślił, że istotą wypowiedzenia warunków pracy i płacy jest złożenie zatrudnionemu oferty zawierającej nowe warunki. Może dojść do sytuacji, w której zaproponowane warunki zatrudnienia będą dla pracownika nie do zaakceptowania. Pozbawienie pracowników możliwości zwrócenia się do sądu, by zbadał, czy reprezentujące ich interesy związki zawodowe zweryfikowały zasadność zaproponowanych warunków, byłoby dla nich bardzo krzywdzące i nieuzasadnione. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy w zakładzie nie został wynegocjowany nowy układ.

źródło: Rzeczpospolita, 17 października 2008 r., Tomasz Zalewski