Dnia 5 maja br. główny inspektor pracy T.J. Zając przedstawił członkom sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej analizę wypadkowości w budownictwie w latach 2006-2009 oraz poinformował ich o działaniach PIP w tym zakresie. Posłowie zapoznali się również ze stanem przestrzegania wymagań minimalnych w odniesieniu do maszyn i urządzeń technicznych.

Jak wiadomo praca w sektorze budowlanym wiąże się ze wzmożonym zagrożeniem wypadkami, dlatego też PIP objęła tę dziedzinę gospodarki szczególnym nadzorem, w ramach którego podejmowane są działania prewencyjne i kontrolne.

Zgodnie z raportem Głównego Inspektoratu Pracy dotyczącym rynku budownictwa, w tym wypadków przy pracy oraz działań podejmowanych przez PIP w okresie od 2006 r. do czerwca 2009 r. zatrudnienie w budownictwie zwiększyło się niemal o 100 tys. miejsc pracy, zaś ogólny poziom inwestycji wzrósł prawie dwukrotnie. Wymagało to od inspekcji intensyfikacji kontroli, jednak jak się okazało ogółem wydano o 5698 mniej decyzji regulujących problematykę bhp. Co więcej, w 2009 r. po raz pierwszy liczba poszkodowanych w budownictwie uległa zmniejszeniu przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia.

Odnosząc się do spełniania przez maszyny i urządzenia minimalnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, kontrole PIP w ostatnich trzech latach wykazały szereg nieprawidłowości. Do podstawowych należało m.in. niedokonywanie przez pracodawców oceny użytkowanych maszyn pod kątem spełnienia minimalnych wymagań, brak wyposażania maszyn w bezpieczny układ sterujący ich pracą, brak dokumentacji potwierdzającej wstępną lub okresową ocenę stanu technicznego eksploatowanych maszyn, a także nieopracowywanie stanowiskowej instrukcji bezpiecznej obsługi maszyny.

Źródło: www.pip.gov.pl