Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) zarządza m.in. warszawskim Lotniskiem Chopina.

"W poniedziałek dyrektor PPL wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy. Ta decyzja jest efektem odrzucenia przez związki zawodowe wcześniejszych propozycji, które zostały złożone 3 i 7 marca br." - powiedział Przybylski.

Wyjaśnił, że propozycje dotyczyły zawieszenia części zapisów ZUZP i uruchomienia programu dobrowolnych odejść. Chodziło o zawieszenie m.in. wysokich odpraw zagwarantowanych w ZUZP w przypadku zwolnień grupowych. Układ zapewniał pracownikom, w ramach takich zwolnień, odprawę w wysokości do 36 pensji dla osób o stażu powyżej 10 lat.

"Związki zawodowe odrzuciły propozycję. Dlatego dyrektor podjął decyzję o wypowiedzeniu ZUZP. Układ ten przestanie obowiązywać za trzy miesiące, czyli od 10 czerwca" - powiedział rzecznik.

Dodał, że dyrektor PPL zadeklarował chęć podjęcia ze związkami dialogu, by wypracować nowe regulacje.

Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność działającej w PPL Marian Górecki powiedział w poniedziałek PAP, że decyzja dyrektora przedsiębiorstwa jest zaskakująca. "Organizacje związkowe działające w PPL dbają o interes przedsiębiorstwa i pracowników i podejmą działania zgodne z prawem. W tej chwili sytuacja jest trudna. Wspólnie przeanalizujemy sytuację i podejmiemy decyzję. Do tego czasu wstrzymujemy się od komentarzy" - powiedział Górecki.

W przedsiębiorstwie pracuje 2,2 tys. osób.

Według informacji zbliżonych do źródeł w PPL strata firmy za ubiegły rok może wynieść ok. 200 mln zł.

Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze zajmuje się m.in. budową i eksploatacją lotnisk oraz świadczeniem usług na rzecz pasażerów i linii lotniczych. Zarządza dwoma portami lotniczymi - w Warszawie i Zielonej Górze. Posiada również udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk: w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Szczytnie, Bydgoszczy i Rzeszowie. Ponadto PPL ma udziały w spółkach handlingowych oraz firmach świadczących usługi pozalotnicze, m.in. w spółce zarządzającej hotelem Courtyard by Marriott.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. W 2013 r. na lotnisku odprawiono ponad 10,6 mln pasażerów. Działa na nim 27 regularnych przewoźników (w tym dwóch niskokosztowych), którzy w sezonie zimowym 2013/14 obsługują połączenia do 75 portów w 38 krajach na czterech kontynentach.