Wyniki najnowszego raportu z badania Fellowes Ergotest wykazały, że aż 51,6 proc. stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii. Oznacza to, że większość polskich pracodawców nie zapewnia swoim pracownikom odpowiednich warunków do pracy, narażając ich tym samym na poważne schorzenia. Wzorcowe stanowiska pracy to rzadkość. - To naganna tendencja - zwraca uwagę "Solidarność".

Badanie przeprowadzone wśród pracowników polskich biur wykazało, że ponad połowa miejsc pracy w biurach nie spełnia wymogów ergonomii, a wzorcowe stanowiska stanowią tylko 2,4 proc. wszystkich stanowisk.

Zaledwie 40 proc. ankietowanych pracuje przy stanowisku pracy w wydzielonym miejscu z prawidłowo zachowaną odległością od innych stanowisk. Swoboda ruchów i zachowanie odpowiednio ułożonej sylwetki chroni nas przed uciążliwymi schorzeniami, jednak aż 17 proc. wszystkich uczestników badania przyznało, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na nogi pod biurkiem. Oprócz dolegliwości związanych z kręgosłupem, do jakich może to doprowadzić, może również dochodzić do zaburzeń krążenia obwodowego, a w przypadku mężczyzn nawet do impotencji. Tylko 37,5 proc. badanych ma prawidłowo ustawioną wysokość ekranu monitora - górna część ekranu na linii lub lekko poniżej linii wzroku. Długotrwała praca na stanowisku nie spełniającym wszystkich wymogów ergonomii może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych, a w efekcie końcowym nawet poważne schorzenia. Pracodawcy często są nieświadomi kosztów, na jakie narażają swoje przedsiębiorstwa przez bagatelizowanie ergonomii w miejscu pracy, np. w postaci kosztów zwolnień chorobowych swoich pracowników.

Jak wynika z badań, ergonomia jest częścią obszaru BHP często bagatelizowaną i pomijaną przez pracodawców. - Brak ergonomii na stanowiskach pracy wynika z nieznajomości tych zagadnień przez pracodawców lub z chęci zaoszczędzenia na miejscach pracy. - mówi Marzena Flis, pełnomocnik Związku ds. BHP - Tendencję tą NSZZ "Solidarność" ocenia jako naganną, gdyż wpływają one na ogólną kondycję zdrowotną naszego społeczeństwa. Tak jak zaznaczono w artykule ergonomia stanowisk pracy zapobiega wielu schorzeniom nie tylko mięśniowo-szkieletowym czy układu krążenia, ale także ma ogromy wpływ na kondycję psychiczną pracowników oraz bezpośrednio przekłada się na ich wydajność pracy - tłumaczy ekspert.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 15 czerwca 2015 r.