Badania wskazują na pogarszające się traktowanie kobiet podczas ciąży i macierzyństwa. Jak pokazały badania brytyjskiej Komisji ds. Równości i Praw Człowieka (EHRC), tysiące młodych mam jest wypychanych z ich miejsc pracy każdego roku, w drodze zwolnienia z pracy, redukcji etatów, albo złego traktowania w pracy.

W badaniu przeprowadzonym wśród 3254 matek dzieci poniżej drugiego roku życia i 3034 miejscach pracy w całej Wielkiej Brytanii, jedna na dziesięć (11%) kobiet zgłasza, że została „wygryziona z pracy” lub traktowana tak źle po powrocie z urlopu macierzyńskiego, że zmuszona była odejść z pracy. Jeśli odniesiemy te badania do całej populacji, to aż 54 tysiące kobiet może tracić pracę każdego roku - podaje EHRC.

Pomimo iż 84% pracodawców deklaruje, że wsparcie dla ciężarnych pracownic i tych na urlopach macierzyńskich jest w interesie ich organizacji, to tylko 66% matek czuje, że pracodawcy chętnie je wspierają w ciąży i po powrocie do pracy.

Zgodnie z badaniami, 10% kobiet była zniechęcana przez pracodawcę do korzystania z wolnego przed porodem, a 9% musiało zmierzyć się z gorszym traktowaniem przez pracodawcę po powrocie na stanowisko.

Caroline Waters, członek EHRC stwierdziła, że dyskryminacja jest zarówno bezprawna, jak i niekorzystna dla biznesu.

Dianah Worman, doradca ds. równości w CIPD’s skomentowała: “Wyniki tych istotnych badań pokazują, że pracodawcy marnują kobiece talenty. To dzwonek alarmowy, aby zweryfikować złe praktyki w zatrudnieniu, które skutkują tak negatywnymi doświadczeniami mam chcących pracować”.

Więcej: www.cipd.co.uk/pm/peoplemanagement/b/weblog/archive/2015/07/24/more-than-50-000-new-mums-forced-out-of-work-every-year-research-finds.aspx

Źródło: www.cipd.co.uk, stan z dnia 30 lipca 2015 r.