Czy na pogrzeb siostry przyrodniej należy mi się płatny dzień wolny?

Z tytułu pogrzebu siostry przyrodniej należy się 1 dzień wolny.


Stosownie do treści § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281) - r.s.u.n.p., pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy w enumeratywnie wymienionych w tym przepisie sytuacjach. Otóż obowiązek ten dotyczy i obejmuje:
2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Przepis wyraźnie obliguje w pkt 2 pracodawcę do udzielenia pracownikowi 1 dnia wolnego w przypadku śmierci jego siostry. Jednocześnie nie ma tu ograniczeń do siostry rodzonej. Pracodawca nie ma zatem prawa odmówić pracownikowi zwolnienia w przypadku śmierci siostry przyrodniej.
Kwestię wynagrodzenia pracownika reguluje § 16 r.s.u.n.p. Otóż w takiej sytuacji za czas zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 297 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94). Chodzi konkretnie o przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz. U. Nr 62, poz. 289 z późn zm.).