Ma on prawo zapoznać się z protokołem powypadkowym przed jego zatwierdzeniem przez pracodawcę i zgłosić własne uwagi i zastrzeżenia do treści w nim zawartych. Ofiara wypadku ma także dostęp do akt sprawy i może sporządzać z nich notatki, odpisy i kopie. W razie śmierci pracownika powyższe uprawnienia przysługują członkom rodziny zmarłego.
Zastrzeżenia wnoszone do protokołu powypadkowego mogą dotyczyć wszelkich kwestii podnoszonych przez zespół powypadkowy. Najważniejszym jest ustalanie, czy zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy albo wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. Istotnym jest tez stwierdzenie, czy wystąpiły okoliczności wyłączające prawo pracownika do świadczeń z tytułu wypadku. Uzupełnienia może ponadto wymagać uzasadnienie zaistnienia wypadku przy pracy.
Zastrzeżenia poszkodowanego, względnie rodziny zmarłego są rozpatrywane przez zespół powypadkowy. Ich uwzględnienie dokonuje się w drodze odpowiednich uzupełnień i wyjaśnień. Zmiany w protokole skutkują koniecznością sporządzenia nowego protokołu, do którego dołącza się protokół poprzedni.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 9 grudnia 2010 r., Ewa Wronikowska