Odpowiedź: podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego nastąpił poród. Nie jest zatem możliwe uwzględnienie wynagrodzenia wypłaconego u poprzedniego pracodawcy.

Uzasadnienie: stosownie do art. 47 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159) – dalej u.ś.p., przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego stosuje się odpowiednio przepisy art. 36 – 42 i art. 45 u.ś.p. Z art. 36 ust. 4 u.ś.p. wynika, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie powstała niezdolność do pracy. Jednocześnie ZUS przyjmuje jednak, że w przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie określonym w art. 231ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się na podstawie wynagrodzenia uzyskanego u poprzedniego i aktualnego płatnika składek. Podobnie, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi zatrudnionemu bez przerwy u tego samego pracodawcy na podstawie kolejno po sobie następujących umów o pracę (jako przerwy w ubezpieczeniu przerwy przypadającej na dzień ustawowo wolny od pracy), wynagrodzenie wypłacone z tytułu tych umów sumuje się - pkt 206 i 207 „Komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz.  159) – wybrane zagadnienia”. Biorąc powyższe pod uwagę należy przyjąć, że w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie może być uwzględnione wynagrodzenie wypłacone pracownikowi przez poprzedniego pracodawcę, chyba że nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 23k.p.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych