Na jakiej podstawie i przez którą firmę pracownik powinien być delegowany do Chin?
Czy może być wysłany przez firmę niemiecką?
Jeżeli zostanie wysłany przez firmę polską na zasadzie podróży służbowej (polecenie wyjazdu służbowego), czy okres oddelegowania do Niemiec ulega przerwaniu na czas trwania delegacji do Chin?
Jakie są konsekwencje takiej sytuacji dla podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce/Niemczech/Chinach?

 

Skoro pracownik pozostaje w stosunku pracy z polskim pracodawcą, to delegować do Chin winien go krajowy pracodawca.
 

Skoro pracownik pozostaje w stosunku pracy z polskim pracodawcą, to delegować do Chin winien go krajowy pracodawca.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 775 § 1 Kodeksu pracy - dalej k.p., podróż służbowa ma miejsce w tych przypadkach, w których pracownik, na polecenie pracodawcy wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem wykonywania pracy.
Jak zatem widać w każdym przypadku, aby miała miejsce podróż służbowa niezbędnym jest polecenie pracodawcy. Jeżeli więc w analizowanej sytuacji stosunek pracy cały czas wiąże pracownika z polskim pracodawcą i w czasie oddelegowania ma miejsce jedynie zmiana miejsca wykonywana pracy a nie alokacja "funkcji kierowniczych" na firmę niemiecką, to polecenie wyjazdu winno być wydane przez krajowego pracodawcę.
Moim zdaniem wyjazd w podróż służbową nie implikuje żadnych skutków w zakresie oskładkowania ZUS wynagrodzenia i ewentualnych innych świadczeń pracownika.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że wewnątrz UE materia ta normowana jest w Tytule II rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (tekst jedn.: Dz. Urz. UE. L. Nr 166, poz. 1). Zgodnie z art. 11 rozporządzenia osoba, która wykonuje działalność jako pracownik najemny w Państwie Członkowskim w imieniu pracodawcy, który normalnie tam prowadzi swą działalność, a która jest delegowana przez tego pracodawcę do innego Państwa Członkowskiego do wykonywania pracy w imieniu tego pracodawcy, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego Państwa Członkowskiego, pod warunkiem że przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy i że osoba ta nie jest wysłana, by zastąpić inną osobę. Aby pracownik podlegał ubezpieczeniom w kraju musi być dla niego wystawiony formularz E101.
Co ważne w regulacjach jest mowa o "przewidywanym" czasie pracy, stąd moim zdaniem krótkie przerwy w pracy w danym państwie, np. w efekcie odbywania podróży służbowej, w żaden sposób nie wpływają na zasady rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne.