W poniedziałek w Warszawie szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski i przedstawiciele zarządów GK PGE, PKN Orlen i PGNiG podpisali porozumienie dotyczące zorganizowania i przeprowadzenia programu stażowego dla studentów i absolwentów czterech uczelni: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej i AGH. Rekrutacja rozpocznie się w czerwcu, ogłoszenie wyników - w sierpniu, staże ruszą od 1 października br.

Jak powiedział minister Tchórzewski projekty, jak ten zainicjowany w poniedziałek, będą stanowić o przyszłości sektora polskiej energetyki. "To właśnie młodzi ludzie, najlepsi studenci i absolwenci polskich uczelni, ich aktywność, wiedza i pomysły są szansą na stałe podniesienie innowacyjności i konkurencyjności tego obszaru. (…) Damy szansę najlepszym, to pierwszy taki nabór, mam nadzieję, że dzięki temu uda się nam odmłodzić kadrę" - dodał.

Prezes PGE Henryk Baranowski, zwrócił uwagę, że zainteresowanie studentów pracą w energetyce jest szczególnie istotne ze względu na lukę pokoleniową, która może dotknąć branżę w przyszłości. "Wiemy, jak ważne są pierwsze zawodowe doświadczenia, dlatego proponujemy najlepszym studentom staż pod okiem doświadczonych specjalistów, poznanie specyfiki branży, i umożliwienie uczestniczenia w najciekawszych projektach realizowanych w GK PGE" - powiedział.

Szef PGNiG Piotr Woźniak również odniósł się do tego, jak ważne są pierwsze doświadczenia zawodowe i konfrontacja wiedzy nabytej podczas studiów z realiami. "Program pomoże nam znaleźć najlepszych z najlepszych. Nie tylko pod względem wykształcenia, ale także kreatywnych i otwartych na wyzwania młodych ludzi". Zastrzegł jednocześnie, że nie będzie dla nich taryfy ulgowej i na stałą pracę w PGNiG mogą liczyć jedynie ci, którzy się sprawdzą.

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński zauważył z kolei, że - jak wynika z badań rynku - dziś młodzi ludzie, poza oczekiwaniem dobrej płacy, chcą mieć również ciekawą i satysfakcjonującą pracę. PKN Orlen - jedna z największych i czołowych firm w naszej części Europy, działająca na czterech kontynentach i prawie 60 światowych rynkach, może taką pracę zagwarantować.

Pomysłodawca programu, wiceszef resortu energii Mikołaj Kurtyka wyjaśnił, że do programu mogą się zgłosić studenci V roku lub absolwenci czterech wytypowanych uczelni. Oprócz wyników w nauce, punktowana będzie aktywność w studenckich kołach naukowych, szczególnie tych związanych z energetyką. Na zakwalifikowanie do stażu wpływ będzie miała także rozmowa z zespołem kwalifikacyjnym. (PAP)