„Obiecałem +Solidarności+, że przyjadę do Gdańska. I jestem tutaj. To moja prywatna wizyta” – oświadczył Platini dziennikarzom. Szef UEFA nie chciał odpowiadać na żadne pytania przedstawicieli mediów.

Platini, któremu towarzyszyli Martin Kallen, dyrektor operacyjny UEFA oraz Zbigniew Boniek, ambasador UEFA EURO 2012, złożył podczas spotkania w Gdańsku podpis na pamiątkowej fladze z logo „Solidarności” oraz wpisał się do księgi pamiątkowej.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podarował Platiniemu wyrzeźbiony w kawałku węgla znak turnieju UEFA Euro 2012, a szef UEFA odwzajemnił się biletami na ćwierćfinałowy mecz na gdańskim stadionie.

Do pierwszego spotkania Michela Platiniego z Piotrem Dudą doszło w marcu 2011 r. w siedzibie UEFA szwajcarskim Nyon. Obie strony zadeklarowały, że rozgrywany w Polsce i na Ukrainie turniej będzie okazją do promocji „Solidarności” i jej dokonań.

„Szef związku zaprosił wtedy prezydenta UEFA, żeby podczas jednej z najbliższych wizyt w Polsce był gościem związku i odwiedził m.in. historyczną salę BHP w Gdańsku. Argumentował wtedy, że bez zwycięstwa +Solidarności+ impreza taka jak mistrzostwa Europy nie odbyłaby się ani w Polsce, ani na Ukrainie” – przypomniał rzecznik prasowy przewodniczącego związku Marek Lewandowski. Platini obiecał, że do Gdańska przyjedzie - słowa dotrzymał.

Podczas spotkania z władzami "Solidarności" Zbigniew Boniek wspominał swój występ razem z Platinim w Juventusie Turyn. 28 września 1983 r. zagrał w rewanżowym mecz w 1. rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów przeciwko Lechii Gdańsk. Na trybunach stadionu przy ul. Traugutta obecny był wówczas Lech Wałęsa.

„Pamiętam dobrze atmosferę na tym meczu, widownię skandującą +Solidarność+. To są miłe i fantastyczne chwile związane z historią naszego państwa” – pokreślił Boniek.

W pierwszym meczu we Włoszech polski klub przegrał 0:7, a w Gdańsku 2:3. W trakcie wizyty delegacja UEFA na czele z Platinim zwiedziła wystawę „Drogi do wolności”, a pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców wykonano pamiątkowe zdjęcie. Następnie goście przeszli przez historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej do sali BHP, gdzie w sierpniu 1980 r. toczyły się rozmowy strajkujących robotników z przedstawicielami komunistycznej władzy i gdzie podpisano Porozumienia Sierpniowe.

rop/aks/ tom/