Placówka opiekuńczo-wychowawcza nie może się mieścić w jednym budynku ani na jednym terenie z m.in. izbami wytrzeźwień, ośrodkami pomocy społecznej, jednostkami organizacyjnymi wymiaru sprawiedliwości, młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi, ośrodkami wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, hospicjami, zakładami opiekuńczo-leczniczymi. Tak stanowi przyjęta przez Senat ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ma wyeliminować niekorzystne rozwiązania dotyczące funkcjonowania jednostek zajmujących się wspieraniem rodziny, systemem pieczy zastępczej oraz pomocą społeczną.

Celem ustawy jest też odejście od zapewniania jednostkom wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej w sposób nieracjonalny. Ustawa ma wejść w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia.

Senat wprowadził 4 poprawki do ustawy, głównie porządkujące. Jedna z poprawek przewiduje, że wojewoda mógłby zezwolić na funkcjonowanie na jednej nieruchomości gruntowej więcej niż jednej placówki opiekuńczo-wychowawczej do 14 dzieci.

Źródło: www.senat.gov.pl, stan z dnia 5 sierpnia 2016 r.