Obowiązujące przepisy krępują skuteczniejsze wykrywanie nielegalnego zatrudnienia – twierdzi inspekcja pracy. W 2012 r. na blisko 90 tys. ujawnionych wykroczeń zaledwie niecałe 6 tys. dotyczyło tego zagadnienia.
Dlatego 9 lipca tego roku Rada Ochrony Pracy (ROP) podjęła decyzję o skierowaniu do Ministerstwa Gospodarki wniosku o usunięcie obowiązku zawiadamiania przedsiębiorców o zamiarze sprawdzenia legalności zatrudnienia. Obecnie taki wymóg powoduje, że kontrole stają się często bezprzedmiotowe, bo naruszający prawo przedsiębiorca ma kilka dni na usunięcie śladów niezgodnej z prawem działalności. PIP twierdzi, że każdorazowe informowanie o wizytacji utrudnia wykrywanie pracy w szarej strefie oraz w warunkach bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia.
Zaproponowane zmiany sceptycznie oceniają pracodawcy. Firmy nie są pewne, czy zniesienie obowiązku zawiadamiania o kontroli dotyczącej legalności zatrudnienia nie spowoduje, że brak uprzedzenia o wizycie inspektora stanie się powszechnie obowiązującą regułą.
 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Karolina Topolska, 23 lipca 2013 r.