Rząd chce poprawić warunki zatrudnienia pracowników tymczasowych, zwiększyć zakres ich ochrony oraz podnieść skuteczność kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, bezpieczeństwa prawnego agencji pracy tymczasowej oraz pracodawców użytkowników. Temu mają służyć zmiany przepisów zawarte w projekcie noweli ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw. Na potrzebę znowelizowania przepisów zwracali uwagę Główny Inspektor Pracy, związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz organizacje zrzeszające agencje pracy tymczasowej.

Projekt określa maksymalny okresu wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego na rzecz danego pracodawcy - użytkownika niezależnie od tego czy jest on kierowany do pracy przez jedną czy kilka agencji. Pracownik taki będzie mógł pracować u jednego pracodawcy tylko przez 18 miesięcy w okresie kolejnych 36, także na podstawie umowy cywilnoprawnej. Agencja będzie musiała wydawać zaświadczenie, które potwierdzi długość zatrudnienia u danego pracodawcy-użytkownika. Nie będzie on już mógł stale korzystać z pracy jednej osoby, zmieniając tylko kierujące ją agencje.

Kobiety w ciąży będą miały większą ochronę. Będzie do nich bezpośrednio stosowany  art. 177 § 3 kodeksu pracy. Oznacza to dla ciężarnych, że ich umowy, tak jak innych pracownic na kontraktach terminowych, będą się automatycznie wydłużać do dnia porodu.

Polecamy: Agencje pracy tymczasowej nie tracą na popularności

Projekt przewiduje surowsze kary grzywny, bo od 1000 do 30.000 złotych za nieprzestrzeganie przepisów ustawy przez agencję pracy tymczasowej albo pracodawcę użytkownika. Wyższe sankcje będą  np. za naruszenie limitów czasowych pracy tymczasowej.

Proponuje się także wprowadzenie wysokich kar za nielegalne prowadzenie usług świadczonych przez agencje zatrudnienia oraz za naruszanie prawa wobec osób zatrudnianych za ich pośrednictwem lub jako pracownicy tymczasowi. Projekt zawiera widełki kwot od 3000 do 10.000 złotych albo od 3000 do 100.000 złotych w zależności od rodzaju usługi agencji zatrudnienia. Wprowadza też kary za niewywiązanie się agencji zatrudnienia z nowo nałożonych obowiązków.

Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała łatwiejszy dostęp do agencji w celu jej skontrolowania. Projekt przewiduje bowiem przywrócenie wymogu posiadania lokalu na biuro agencji zatrudnienia.

Rząd chce, aby agencje pośredniczące w zatrudnianiu cudzoziemców miały obowiązek zawierania z cudzoziemcem stosownej umowy, przedstawienia tłumaczenia tej umowy na język zrozumiały dla niego oraz informowania go i pracodawcy o zasadach dotyczących pobytu i pracy.

W projekcie proponuje się  zrównanie sytuacji prawnej przedsiębiorców polskich i zagranicznych poprzez wprowadzenie analogicznych kar grzywny dla przedsiębiorców zagranicznych z UE/EOG oraz prowadzenie przez marszałka województwa wykazu przedsiębiorców zagranicznych z UE/EOG.

Agencje pracy tymczasowej będą musiały posiadać zabezpieczenie finansowe w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej na zaspokajanie roszczeń pracowniczych wraz z sankcjami w razie ich nie ustanowienia.