Akcja rozdawania ulotek jest elementem zapowiadanych przez związkowców "czynnych akcji protestacyjnych".

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) podkreśla w komunikacie, że coraz więcej grup zawodowych protestuje przeciwko "nieudolnej polityce koalicji PO-PSL, która nie dotrzymuje obietnic i lekceważy miliony Polaków i Polek".

Czytaj: OPZZ chce spotkania związków z Kopacz w sprawie postulatów pracowniczych

"Dwa tygodnie temu Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ogłosiło pogotowie strajkowe we wszystkich swoich organizacjach. Od tamtego czasu premier Ewa Kopacz niestety nie podjęła z nami rozmów, ani nie odpowiedziała na nasze postulaty. Dlatego 19 lutego w całym kraju rozpoczną się akcje protestacyjne, demonstracje i pikiety. Przeprowadzimy też akcję ulotkową, poprzez którą będziemy informować o naszych postulatach" - podkreśla OPZZ.

Ulotki mają być rozdawane w wielu miastach Polski, umieszczono w nich postulaty wspólne dla OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność". Związki domagają się m.in. radykalnego ograniczenie umów śmieciowych, wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, wprowadzenia minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy niezależnie od formy zatrudnienia, wycofania się z podwyższenia wieku emerytalnego, wprowadzenia i wdrożenia skutecznego programu walki z ubóstwem i wykluczenie społecznym, wprowadzenia systemowych zmian w dialogu społecznym zgodnie z oczekiwaniem partnerów społecznych.

Z kolei NSZZ "Solidarność" w komunikacie podkreśla, że w związku z rozpoczynającą się w czwartek akcją informacyjno-protestacyjną w całym kraju przeprowadzone zostaną wiece, konferencje prasowe, akcje ulotkowo-plakatowe. "Będziemy również wspierać akcję NSZZ +S+ Rolników Indywidualnych. To początek. Jeśli strona rządowa – mimo składanych publicznie deklaracji – nie rozpocznie dialogu, kolejne akcje będą bardziej stanowcze" - głosi komunikat związku.

(PAP)