1. Opłata produktowa dotycząca opakowań

Pierwsza z opłat produktowych (historycznie najstarsza) dotyczy odpadów opakowaniowych. Jest ona uregulowana przepisami ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 90, poz. 607 z późn. zm.) – dalej u.o.p.z.g.
Wspomniana ustawa nie odnosi się do wszystkich przedsiębiorców, lecz tylko do niektórych z nich. Przepisami ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej objęci są przedsiębiorcy:
wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, których rodzaje określa załącznik nr 1 do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej;
wprowadzający na terytorium kraju produkty wymienione w załącznikach nr 2 i 3 do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, w tym także, gdy produkty te stanowią części składowe lub przynależności towarów wprowadzanych na terytorium kraju;
pakujący produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzający je na rynek krajowy; w przypadku gdy produkt lub produkt w opakowaniu jest wprowadzany na rynek krajowy przez przedsiębiorcę niebędącego wytwórcą produktu lub produktu w opakowaniu, który zlecił wytworzenie tego produktu lub produktu w opakowaniu oraz którego oznaczenie (znak towarowy) zostało umieszczone na produkcie lub produkcie w opakowaniu, obowiązki określone w ustawie obciążają tego przedsiębiorcę.

Jednym z obowiązków przedsiębiorców wprowadzanych ustawą o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej jest zapewnienie określonego poziomu odzysku i recyklingu w każdym roku kalendarzowym. Rozliczenie wykonania tego obowiązku następuje na koniec roku kalendarzowego. Jeśli przedsiębiorca nie wykonał (czy to samodzielnie, czy to za pośrednictwem organizacji odzysku) obowiązku zapewnienia odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych, wówczas jest obowiązany do wpłacania opłaty produktowej obliczanej oddzielnie w przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu:

  1. odzysku,
  2. recyklingu.

Co do zasady opłata produktowa jest obliczana jako iloczyn stawki opłaty (dla danego odpadu) oraz różnicy pomiędzy wymaganym a osiągniętym poziomem odzysku (recyklingu), która to różnica przeliczana jest na wielkość wyrażoną w masie albo ilości produktów lub opakowań.