Rozstrzygnięto 44. Edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, organizowanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Nagrody, podczas uroczystości odbywającej się w siedzibie MRPiPS 9 grudnia, wręczyła minister Elżbieta Rafalska.

- Cieszy zainteresowanie Konkursem tylu znakomitych firm i instytucji, a przede wszystkim cieszą przedstawione wyniki. Wydaje się, że w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy następują pozytywne zmiany. Wszyscy chcielibyśmy, żeby mogły następować szybciej, jednak na zmiany w sferze świadomości trzeba czasem poczekać nieco dłużej – powiedział minister Rafalska, otwierając uroczystość.

Nagrodę I stopnia w kategorii Rozwiązania techniczne i technologiczne przyznano konstruktorom innowacyjnej maszyny wydobywczej, poprawiającej bezpieczeństwo i warunki pracy załóg górniczych. Nagrodę I stopnia w kategorii Prace naukowo-badawcze otrzymał zespół, który opracował zestaw odzieży ochronnej dla ratowników górniczych. Nagrodę I stopnia w kategorii Przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne wręczono za rozwiązania redukujące narażenie na hałas i wibracje.

- Mimo stopniowej poprawy warunków pracy wciąż jednak martwią nas wypadki w pracy, którym nie udało się zapobiec. Ostatnie wydarzenia w Zakładach Górniczych Rudna są tego przykładem. Poziom ryzyka w górnictwie jest tak wysoki, że mimo dotychczasowych inwestycji w bezpieczeństwo pracy, wciąż musimy szukać nowych, lepszych rozwiązań. Kilka z nich uzyskało nagrody i wyróżnienia w tym Konkursie - mówiła minister Rafalska.

Na Konkurs nadesłano 26 projektów, które są zastosowane w praktyce, 9 mogących być wykorzystanych i 28 dotyczących działań popularyzujących bezpieczeństwo pracy. Współorganizatorem Konkursu jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

- Aby rozwiązania techniczne, organizacyjne czy prace naukowe uczyniły dobrą zmianę w bezpieczeństwie i ochronie zdrowia pracowników niezbędne jest budowanie kultury bezpieczeństwa. Konieczna jest świadomość zagrożeń dla życia i zdrowia oraz przekonanie o możliwości zapobiegania tym zagrożeniom przez każdego z nas. Kultury bezpieczeństwa nie można bowiem zadekretować tylko dla rządu czy organów nadzoru i kontroli warunków pracy. Każdy z nas może i powinien kreować kulturę bezpieczeństwa – podsumowała minister Elżbieta Rafalska.

Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 12 grudnia 2016 r.