Pracodawca, na podstawie art. 237(6) Kodeksu pracy jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej, chroniące przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.

Odzież ochronna a odzież robocza

Odzież ochronna jest środkiem ochrony indywidualnej. Ma na celu zabezpieczenie pracownika przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych występujących w środowisku pracy, tj. przed zagrożeniami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, czy promieniowaniem.

Z kolei zadaniem odzieży roboczej jest zabezpieczenie lub nawet zastąpienie własnej odzieży pracownika. Odzież roboczą stosuje się w warunkach, w których co prawda nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, ale charakter świadczonej pracy powoduje, że odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo wykorzystywanie odzieży roboczej podyktowane jest względami technologicznymi, czy sanitarnymi.

Różnice pomiędzy odzieżą roboczą a ochronną oraz wymagania, jakie powinna spełniać każda z nich, szczegółowo omawia Roman Majer, specjalista ds. bhp, w komentarzu pt. "Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze"*.

Wysokie temperatury a obowiązek noszenia odzieży ochronnej/roboczej

Panujące latem wysokie temperatury są kłopotliwe zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Trzeba pamiętać, że wysokie temperatury powodują spadek wydajności i efektywności pracy. Badania pokazują, że organizm ludzki najlepiej funkcjonuje w temperaturze ok. 18-20°C, tymczasem latem temperatury powietrza często przekraczają te wartości. Jest to szczególnie trudny okres dla pracowników, którzy z racji wykonywanej pracy są zobowiązani do noszenia odzieży roboczej, a dodatkowo świadczą pracę w otwartej przestrzeni, gdzie niemożliwym jest wprowadzenie udogodnień w postaci klimatyzacji czy wentylacji. Odzież czy to ochronna, czy robocza, wykonana jest najczęściej z takich materiałów jak tekstylia, skóra, kauczuk, tworzywa sztuczne. Zbyt duża masa odzieży oraz ograniczona zdolność do odprowadzania potu, wpływa nie tylko na komfort pracownika i obniża poziom jego efektywności, ale może również doprowadzić do zwiększenia poziomu obciążenia fizycznego.

Odzież ochronna i robocza odpowiednia na lato

Pracodawca chcąc zniwelować lub co najmniej zminimalizować stres fizjologiczny i psychiczny swoich pracowników, spowodowany nierzadko poczuciem dyskomfortu na skutek obciążenia fizycznego i zbyt obfitego pocenia się, powinien rozważyć zakup odzieży odpowiedniej na lato, tj. wykonanej z materiału przepuszczającego parę wodną. Maciej Ambroziewicz, specjalista ds. bhp, w komentarzu pt. "Letnia odzież ochronna i robocza – jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników w upały" zwraca uwagę, że w przypadku odzieży ochronnej z oczywistych względów należy pamiętać o jej zasadniczym przeznaczeniu, tj. ochronie pracowników, a dopiero na drugim miejscu stawiać komfort związany z jej stosowaniem. Nie oznacza to oczywiście, że wygoda pracowników może być całkowicie lekceważona. Tam, gdzie to tylko możliwe, pracodawca powinien wprowadzać udogodnienia, jak w postaci zakupu koszulek, spodni, czy czapek i czepków wykonanych z naturalnych materiałów, czy wyposażenia obuwia w stosowną perforację i wkładki termiczne.

Więcej na temat możliwości i zasad organizacji pracy w warunkach wysokich temperatur przeczytasz w analizie: "Obowiązki pracodawcy podczas upałów".

Adriana Surwiło

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.