Minister Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się 26 stycznia z Zoltán Balog - ministrem zasobów ludzkich Węgier. Podczas spotkania dyskutowano głównie na temat wyzwań demograficznych stojących przed obydwoma państwami.

Ministrowie wymienili się również dobrymi praktykami i doświadczeniami dotyczącymi krajowych rozwiązań w kwestii polityki rodzinnej, jakie zostały wprowadzone przez rządy obu krajów w ostatnim czasie, m.in. w kwestii urlopów rodzicielskich czy świadczeń rodzinnych.

Dużo uwagi ministrowie poświęcili Karcie Dużej Rodziny, która jej posiadaczom daje możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.

Ministrowie Polski i Węgier podzielili wspólne stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz w kwestii obowiązującej od 1 stycznia br. w Niemczech ustawy o płacy minimalnej. Zgodnie z nią stawka za godzinę, która dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju, wynosi co najmniej 8,50 euro za godzinę. Obaj ministrowie stwierdzili, że ustawa ta uderza w branżę transportową obu krajów.

Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 28 stycznia 2015 r.