Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Projekt zmienia m.in. zasady zatrudniania nauczycieli akademickich na stanowiskach profesora wizytującego i nadzwyczajnego oraz częstotliwość dokonywania ocen okresowych nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach.
Zatrudnienie i awansowanie pracowników naukowych
Zmieniono zasady zatrudniania nauczycieli akademickich na stanowiskach profesora wizytującego i nadzwyczajnego. Osoba, która uzyskała stopień doktora w Polsce lub za granicą, a będzie chciała zatrudnić się na stanowisku profesora nadzwyczajnego lub wizytującego w polskiej uczelni, będzie musiała wykazać się istotnymi osiągnięciami w pracy naukowej, ale nie musi mieć 5-letniego doświadczenia w kierowaniu zespołem badawczym w innym państwie.
Poszerzono katalog placówek, w których bez zgody rektora będzie mógł się zatrudnić nauczyciel akademicki pracujący w uczelni publicznej. Będą to m.in. szkoły, placówki kształcenia ustawicznego i placówki artystyczne.
Odstąpiono od przeprowadzania postępowania konkursowego w przypadku awansowania nauczyciela akademickiego, a także w sytuacji przedłużenia zatrudnienia nauczyciela akademickiego nawiązanego na podstawie minowania, jeśli jego poprzednie zatrudnienie trwało nie krócej niż 3 lata.
Ocena okresowa nauczycieli akademickich i pracowników naukowych
Zmieniono częstotliwość dokonywania ocen okresowych nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach.
Obecnie nauczyciele akademiccy z tytułem profesora, zatrudnieni w uczelni na podstawie mianowania, oceniani są nie rzadziej niż raz na 4 lata, a pozostali nauczyciele akademiccy – nie rzadziej niż raz na 2 lata. Po zmianach wszyscy nauczyciele akademiccy będą oceniani nie rzadziej niż raz na 4 lata. Rozwiązanie to ma dotyczyć także pracowników naukowych zatrudnionych w instytutach naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz pracowników naukowych i badawczo-technicznych zatrudnionych w instytutach badawczych.
Ustawa ma obowiązywać od 1 października 2016 r. z wyjątkiem części przepisów dotyczących kwestii finansowych, które powinny wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
Źródło: www.premier.gov.pl, stan z dnia 20 maja 2016 r.