Globalizacja działalności gospodarczej i rozwój handlu sprawiają, że coraz częściej pojawia się konieczność przenoszenia pracowników kadry kierowniczej, specjalistów i pracowników odbywających staż z oddziałów i spółek zależnych takich przedsiębiorstw wielonarodowych do innych jednostek tych przedsiębiorstw na czas wykonania krótkoterminowych zadań. Stąd konieczność wprowadzenia zmian w regulacjach dotyczących wydawania zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców. Ustawa z 24 listopada 2017 roku o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 107) dostosowuje w tym zakresie polskie prawo do przepisów unijnych.

Maksymalny okres przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa wynosić będzie 3 lata w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz rok w przypadku pracowników odbywających staż. Po upływie tego czasu osoby te będą musiały opuścić Polskę, chyb zezwolenie na pobyt na innej podstawie, zgodnie z przepisami unijnymi lub krajowymi.

Aby skorzystać z przeniesienia, wymagane będzie wcześniejsze zatrudnienie, w ramach tego samego przedsiębiorstwa lub tej samej grupy przedsiębiorstw, przez co najmniej 12 miesięcy – w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz 6 miesięcy – w przypadku pracowników odbywających staż.

Zezwolenie na pobyt w Polsce, w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, będzie wydawał wojewoda. Z wnioskiem będzie mógł wystąpić wyłącznie zakład przyjmujący cudzoziemca do pracy w ramach wewnętrznego przeniesienia. Pozwolenie da możliwość wykonywania pracy w ramach danego przedsiębiorstwa w całej Unii.

Nowelizacja ustawy przewiduje nowy wymóg dla cudzoziemców starających się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE w Polsce. Będą oni musieli wykazać się znajomością języka polskiego przynajmniej na poziomie B1 (stopień średnio zaawansowany). Z obowiązku tego będą zwolnione dzieci do 16. roku życia. Obecnie przepisy nie przewidują wymogu znajomości języka polskiego do udzielenia takiego zezwolenia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przygotowało projekt zmian, spodziewa się dalszego dużego zainteresowania legalizacją pobytu cudzoziemców związanego z wykonywaniem pracy. W 2016 roku nastąpił wzrost liczby wniosków w sprawach o legalizację pobytu o ok. 30 proc. w stosunku do liczby wniosków złożonych rok wcześniej. Liczba wniosków o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy (127.413) wzrosła o ok. 36 proc. w stosunku do 2015 roku. Połowę zezwoleń na pobyt czasowy wydano w związku z pracą.