Wraz z wprowadzeniem indywidualnego numeru rachunku składkowego, zmienią się zasady rozliczania wpłat.

 

Wszystkie składki – niezależnie za jaki miesiąc i na jaki rodzaj ubezpieczenia – będą opłacane jedną wpłatą. ZUS sam odpowiednio rozdzieli należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Emerytur Pomostowych, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 

 

ZUS w pierwszej kolejności zaliczy wpłatę na najstarsze zadłużenie (wraz z odsetkami), a nie - tak jak obecnie – według dyspozycji płatnika. To szczególnie istotne dla osób, które mają zaległości składkowe w ZUS. Pokrycie starych zobowiązań spowoduje, że te bieżące nie zostaną uregulowane. Jeśli przedsiębiorca podlega np. dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ZUS może go wówczas z niego wyłączyć. Ustaje ono bowiem od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. W rezultacie przedsiębiorca straci też możliwość nabycia uprawnień m.in. do zasiłku chorobowego.

ZUS chce pomóc zadłużonym i rozsyła im listy przestrzegające przed skutkami zmian w prawie. Informuje o możliwości wystąpienia przez płatników z wnioskiem o rozłożenie długu na raty. Każdy, kto do końca roku spłaci zaległości lub podpisze z ZUS przed 1 stycznia 2018 r. układ ratalny i będzie terminowo regulować należności, będzie mieć pewność, że wpłaty będą zaliczane na składki bieżące.  Liczba rat na spłatę zaległości będzie natomiast zależeć od indywidualnych uzgodnień z ZUS.

Jak sprawdzić, czy nie zalegasz ze składkami?

Możesz złożyć do ZUS wniosek o ustalenie salda na swoim rachunku. Informację taką znajdziesz również na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jak rozłożyć zaległości na raty? Gdzie się zgłosić?

Jeśli masz zadłużenie, skontaktuj się z doradcą ZUS do spraw ulg i umorzeń. Informację o telefonach można znaleźć na tej stronie. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań dostosowane do sytuacji płatnika i jego możliwości finansowych. Pomoże też przygotować i wypełnić odpowiednie dokumenty.

Więcej informacji o e-składce znajdziesz na stronie: www.zus.pl/eskladka