Umowa o pracę nie musi być zawarta na piśmie. Pracownik i pracodawca mogą się umówić ustnie na to, że firma zatrudnia pracownika. Umowa o pracę może być też zawarta w sposób dorozumiany. Wówczas wygląda to tak, że pracodawca przedstawia pracownikowi warunki, ten je przyjmuje, godzi się na nie. W ramach każdej umowy o pracę, bez względu na jej formę, strony muszą się porozumieć co do rodzaju umowy – na czas określony, nieokreślony, próbny, na czas wykonania określonej pracy. Obie strony muszą wiedzieć, kiedy zawarły umowę pracowniczą i na jakich warunkach pracy i płacy. Elementami niezbędnymi wchodzącymi w zakres tych warunków są: rodzaj wykonywanej pracy, jej miejsce, wynagrodzenie, wymiar czasu pracy.

Już po podpisaniu umowy pracodawca może prosić pracownika by podał m.in. numer PESEL oraz dane osobowe jego dzieci. Chodzi np. o możliwość zgłoszenia pracownika i jego dzieci do ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego.
W pisemnej informacji o zasadach wykonywania umówionej pracy w ramach zatrudnienia pracowniczego, którą pracodawca musi przedstawić pracownikowi w ciągu pierwszego tygodnia od zatrudnienia chodzi o dane określające czas pracy, wynagrodzenie i wewnętrzne przepisy obowiązujące w firmie. Określają one: dobową i tygodniową normę czasu pracy, jak często wypłaca się wynagrodzenie, wymiar urlopu wypoczynkowego oraz długość okresu wypowiedzenia umowy. Ważną informacją dla pracownika jest to, czy i jakim układem zbiorowym pracy jest on objęty. Jeżeli w firmie nie ma takiego układu, a zatrudnionych jest ponad 20 osób lub więcej, to wówczas na pewno jest regulamin pracy.
Jeśli w firmie pracuje mniej niż 20 osób, to pracodawca powinien poinformować na piśmie nowego pracownika o porze nocnej w zakładzie, miejscu i terminie wypłaty wynagrodzenia, a także o przyjętym u niego sposobie potwierdzania obecności w pracy i usprawiedliwiania nieobecności.
Specyficzne przepisy obowiązują co do telepracy. Umowa o pracę powinna określać specyficzne warunki wynikające z takiego zatrudnienia. Informacja przedstawiana w ciągu 7 dni od zatrudnienia powinna dodatkowo określać stanowisko pracy telepracownika ze wskazaniem jego miejsca w konkretnej jednostce w strukturze organizacyjnej pracodawcy.