Polska, jako członek Unii Europejskiej, wprowadziła do stosowania przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia związanego z maszynami i innymi wyrobami, zakładające współpracę projektantów i producentów z użytkownikami. Wprowadzone w związku z tym w Polsce przepisy prawne zobowiązują producentów maszyn i innych wyrobów - do projektowania, wytwarzania i przekazywania do obrotu lub bezpośrednio użytkownikom tylko takie maszyny i urządzenia, które zapewniają - uwzględniając aktualne osiągnięcia nauki i techniki - możliwie najwyższy poziom w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Natomiast pracodawcy zostali zobowiązani do doprowadzenia maszyn i innych urządzeń technicznych, wprowadzonych do użytkowania przed akcesją Polski do UE, do zgodności z minimalnymi wymaganiami technicznymi, a następnie użytkowania ich zgodnie z przeznaczeniem.
Dostosowanie “starych” maszyn i urządzeń do wymagań bezpieczeństwa należało wykonać do 1 stycznia 2006 r. Jeżeli zatem w zakładzie były użytkowane starsze maszyny, które nie zabezpieczały dostatecznie pracowników przed urazami, działaniem materiałów niebezpiecznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, szkodliwymi wstrząsami i działaniem wibracji, promieniowaniem, przed szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy oraz nie uwzględniały zasad ergonomii - wówczas pracodawca miał obowiązek wyposażyć je w odpowiednie zabezpieczenia.
Niedopuszczalne jest wyposażanie stanowisk pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności określonych w ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087 z późn. zm.). Maszyny i inne wyroby wprowadzane do obrotu lub oddawane do użytku podlegają bowiem ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami, określonymi w rozporządzeniach wprowadzających do prawa polskiego dyrektywy Unii Europejskiej (tzw. dyrektywy nowego podejścia). Procedurę oceny zgodności przeprowadza obowiązkowo ich producent przed wprowadzeniem maszyn i innych wyrobów do obrotu. Producent lub sprzedawca maszyny jest obowiązany wydać nabywcy (pracodawcy) deklarację zgodności, a na maszynie umieścić europejski znak “CE” - oznaczający zgodność wykonania tej maszyny z zasadniczymi wymaganiami bezpieczeństwa. Pracodawcy nie wolno instalować w firmie maszyn i innych urządzeń, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności.
Jeżeli w firmie wykonywane są prace uznawane w przepisach, jak np. w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, rozporządzeniu w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby, za stwarzające zagrożenie i wiąże się z nimi występowanie nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, pracodawca jest zobowiązany zapewnić wszelkie działania zapobiegające takiemu niebezpieczeństwu. Prace zaliczone do prac szczególnie niebezpiecznych, to np. roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez zatrzymywania ruchu zakładu pracy lub jego części, prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych, prace wykonywane przy użyciu materiałów niebezpiecznych oraz prace na wysokości.
Jeżeli w zakładzie wykonuje się prace szczególnie niebezpieczne, wówczas pracodawca jest zobowiązany określić szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny przy wykonywaniu tych prac oraz zapewnić pełnienie bezpośredniego nadzoru nad przebiegiem tych prac przez osoby kompetentne i w tym celu wyznaczone.
Pracodawca powinien także zapewnić, odpowiednie do rodzaju i charakteru zagrożeń, urządzenia i sprzęt ratowniczy, przygotować przeszkoloną obsługę urządzeń i sprzętu ratowniczego, przeprowadzać instruktaż pracowników obejmujący w szczególności: imienny podział pracy, kolejność wykonywania zadań oraz wymagania bhp przy poszczególnych czynnościach, zapewnić możliwość udzielenie pierwszej pomocy ewentualnym poszkodowanym oraz sporządzić na piśmie i systematycznie aktualizować wykaz prac szczególnie niebezpiecznych wykonywanych w zakładzie pracy.
Jednym z elementów ochrony pracownika przed nagłym niebezpieczeństwem jest wykonywanie pracy przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji. Wykaz takich prac powinien sporządzić pracodawca. Pomocny przy sporządzeniu takiego wykazu, będzie załącznik do rozporządzenia w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby. W załączniku wyliczono 50 rodzajów prac uznanych za niebezpieczne i z tego względu wymagających wykonywania przez co najmniej dwie osoby.
Jeżeli inne przepisy, jak np. ustawa Prawo geologiczne i górnicze lub rozporządzenie Ministra Gospodarki z w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych stawiają bardziej rygorystyczne wymagania przy wykonywaniu prac niebezpiecznych, to te właśnie wymagania powinny być spełnione w pierwszej kolejności.