W niektórych przepisach prawa pracy mamy wprawdzie wskazane, jakie zasady należy stosować przy obliczaniu terminów w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń ale w innych, brak jest zupełnie jakiegokolwiek odniesienia co do sposobu jego obliczania - wyjaśnia Małgorzata Skibińska w procedurze kadrowej pt. "Liczenie terminów w prawie pracy" LEX Navigator Procedury Prawa Pracy.

Konsekwencją takiego brzmienia przepisów jest to, że w niektórych sytuacjach pracodawcy są zmuszeni sięgać do przepisów k.c. A to też nie jest jednoznacznie uregulowane tym bardziej, iż orzecznictwo SN wskazuje, iż w niektórych sytuacjach wręcz zabronione jest stosowanie reguł cywilnych do obliczania terminów w prawie pracy np. przy nabyciu uprawnień pracowniczych (zob. wyrok z dnia 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/96, postanowienie SN z dnia 11 grudnia 2009 r., II PK 223/09). Procedura pt.: "Liczenie terminów w prawie pracy" porządkuje, jak należy prawidłowo obliczać terminy w prawie pracy i w których przypadkach należy stosować przepisy k.p., a w których należy stosować przepisy k.c.

Przepisy k.p. pracy nie określają dokładnego sposobu obliczania terminów niezbędnych min. do:

- nabycia uprawnień pracowniczych,

- liczenia stażu pracy,

- obliczania okresu zatrudnienia w przypadku, gdy pracownik podejmuje pracę w innym dniu niż pierwszy dzień miesiąca itp.

Prawidłowe obliczanie terminów jest niezwykle istotne zarówno dla pracodawcy jak i pracownika. Pracodawca ponosi ryzyko ewentualnych roszczeń pracowników w przypadku błędnego obliczenia terminów np. błędne obliczanie stażu pracy wymaganego do ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego powoduje udzielenie pracownikowi urlopu w wymiarze niższym niż przysługujący, czy błędne obliczenie stażu pracy wymaganego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej skutkuje brakiem wypłaty nagrody w wymaganym terminie.

Aplikacja online LEX Navigator Procedury Prawa Pracy to nowoczesne i interaktywne procedury kadrowe. stworzone z myślą o menagerach kadrowych, specjalistach kadrowych, specjalistach ds. płac i wynagrodzeń, prawnikach, którzy w swej pracy zajmują się sprawami kadrowymi, prawnymi, a także doradztwem z zakresu prawa pracy, bhp, ubezpieczeń społecznych. To także produkt dla prawników i wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia prawnego. Program zawiera interaktywne diagramy, które w formie graficznej przedstawiają procedury krok po kroku, a jednocześnie uruchamiają praktyczne wskazówki wsparte podstawą prawną.

Przetestuj bezpłatnie program i zobacz jak krok po kroku przeprowadzić proces zwolnień grupowych>>