Prawie połowa polskich pracowników z niechęcią podchodzi do zjawiska napływu imigrantów – wynika z badań Work Service S.A. Głównym źródłem obaw jest niepokój o zatrudnienie. 38% Polaków obawia się obcokrajowców przede wszystkim ze względu na możliwość większej konkurencji na rynku pracy. Co ciekawe, pracodawcy są otwarci na cudzoziemców.

W I połowie 2015 wpłynęło do Polski 30.906 wniosków od obcokrajowców o pozwolenie na pracę. To o 28% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Ponad 27 tys. ze złożonych wniosków zostało zaakceptowanych. Choć wciąż pod względem liczby imigrantów, znajdujemy się w ogonie Europy, to proces migracji w ostatnim czasie nasila się zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, co wzbudza wiele emocji. Jak wynika z najnowszych badań Work Service SA. prawie połowa (48,1%) Polaków boi się napływu imigrantów do naszego kraju, w tym co piąty Polak obawia się tego zjawiska zdecydowanie (22,5%). Główną przyczyną tych niepokojów jest strach o miejsca pracy. Co trzeci Polak (38%) boi się, że przyjezdni zza granicy będą stanowić dla niego konkurencję w oczach pracodawców.

Więcej: www.workservice.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/Ekspert-HR-komentuje/Polacy-obawiaja-sie-imigrantow-na-rynku-pracy

Źródło: Workservice.pl, stan z dnia 20 października 2015 r.