Jedna czwarta pracowników w Europie deklaruje, że odczuwa stres przez cały czas lub większość czasu spędzanego w pracy, a podobna liczba pracowników stwierdza negatywny wpływ pracy na zdrowie. Zagrożenia psychospołeczne — np. monotonne zadania, wysoka intensywność pracy, napięte terminy, brak równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym, przemoc i nękanie publiczne lub przez kolegów przyczyniają się do stresu związanego z pracą. W nowym raporcie, opublikowanym w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii pod hasłem „Stres w pracy? Nie, dziękuję!” zawarto obszerny przegląd zagrożeń psychospołecznych w europejskich miejscach pracy i podano przykłady rozwiązań zarówno na poziomie politycznym, jak i na poziomie przedsiębiorstw — ilustrowane przykładami z życia i studiami przypadku.

"Zagrożenia psychospołeczne w Europie: występowanie i strategie zapobiegania" jest wspólną publikacją Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) i Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound). W raporcie potwierdzono złożony charakter zależności pomiędzy stanem zdrowia a pracą i uznano konieczność wspierania w praktyce dążenia do zmiany. Przedstawiono aktualny obraz warunków pracy i występowania psychospołecznych zagrożeń w Europie, omówiono sposoby zarządzania zagrożeniami w miejscu pracy i określono interwencje polityczne.

Raport zostanie ogłoszony w dniu 16 października w Brukseli, na seminarium z udziałem decydentów, specjalistów bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), naukowców i przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych z całej Europy, którzy omówią i wymienią doświadczenia w zakresie wspierania europejskich miejsc pracy w zarządzaniu zagrożeniami psychospołecznymi w pracy. W związku z wydłużeniem okresu życia zawodowego ograniczenie występowania zagrożenia psychospołecznego w miejscu pracy ma zasadnicze znaczenie. Decydenci powinni rozważyć szczególne zagrożenia psychofizyczne dotykające różne grupy pracownicze, w tym kobiety, aby poprawić warunki pracy dla wszystkich pracowników.

Wprawdzie mniej osób zgłasza przypadki wydłużonego czasu pracy, ale jak przedstawiono w raporcie, w całej Europie zwiększyła się niepewność zatrudnienia, a w niektórych państwach wzrosła intensywność pracy w firmach zmagających się z kryzysem gospodarczym. Stres związany z pracą jest często postrzegany jako temat „drażliwy” lub „trudny” — przy czym pogląd ten może być różny w różnych krajach. W szczególności kierownicy małych firm mogą napotkać na trudności w zwalczaniu zagrożeń psychospołecznych ze względu na brak zasobów lub specjalistycznej wiedzy.

Prowadzona w latach 2014–15 kampania Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy ma na celu przezwyciężenie tych trudności przez zapewnienie porad praktycznych i wsparcia, podniesienie świadomości i pobudzanie dyskusji. Raport i seminarium przyczynią się do spełnienia tego celu przez zapewnienie interesariuszom informacji i przedstawienie korzyści wynikających ze współpracy. Połączenie wiedzy specjalistycznej, którą dysponują Eurofound i EU-OSHA, zwiększa ich skuteczność w docieraniu do decydentów i miejsc pracy w Europie oraz umożliwia zapewnienie im informacji i wsparcia koniecznego do zarządzania stresem i uczynienia Europy lepszym miejscem do pracy.

Źródło: www.osha.europa.eu, stan z dnia 14 października 2014 r.

Data publikacji: 14 października 2014 r.