W drugim dniu 78 posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który zdaniem wnioskodawców ma usunąć niekorzystne dla pracowników różnice w rekompensowaniu im pracy w dni wolne.

Wnioskodawcy projektu wskazują, że osoby pracujące w soboty są traktowane gorzej niż pracownicy wykonujący pracę np. w niedziele i święta. Ci drudzy, jak wskazują wnioskodawcy, mogą aktualnie otrzymywać finansową rekompensatę, jeśli nie jest możliwe odebranie dnia wolnego. Podobne rozwiązanie projekt wprowadza w przypadku pracowników wykonujących pracę w sobotę. Zgodnie z projektem będzie im przysługiwać dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w tym dniu. Jednak otrzymają oni te pieniądze tylko jeśli złożą wniosek w tej sprawie lub gdy pracodawca nie będzie mógł oddać im dnia wolnego z powodu np. kończącego się okresu rozliczeniowego. Autorzy projektu podkreślają, że zostanie zachowany przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy.

W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Posłowie zdecydują w tej sprawie w jutrzejszym bloku głosowań.

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 24 października 2014 r.