Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 lutego 2012 r. w sprawie wymagań dotyczących wyposażania wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i urządzenia sanitarne (Dz. U. z 2012 r. poz. 261) kąpielisko wyposaża się m.in. w ratowniczą łódź motorową (jedną na każde 400 m linii brzegowej), ratowniczą łódź wiosłową (jedną na każde 100 m linii brzegowej), żerdzie ratunkowe, liny asekuracyjne oraz środki łączności między stanowiskami ratowniczymi. Pływalnię należy wyposażyć w koła ratunkowe lub pasy z linką, żerdzie o długości co najmniej 4 m, akustyczny sygnał alarmowy (gong, gwizdek, dzwon, syrena) oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.
Wykaz sprzętu medycznego, leków i artykułów sanitarnych, w które wyposaża się wyznaczone obszary wodne, określa załącznik do rozporządzenia.
Omawianą regulację poprzedzało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. Nr 57, poz. 358). Z dniem 10 marca br. utraciło ono moc w zakresie dotyczącym wymagań dotyczących wyposażenia wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.