Legitymacja osoby niepełnosprawnej jest dokumentem poświadczającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Dzięki legitymacji osoby niepełnosprawne mogą korzystać z ulg i zniżek w opłatach za dobra i usługi oferowane – na podstawie prawa miejscowego – przede wszystkim przez podmioty publiczne. Na podstawie przepisów obowiązujących na terenie całego kraju legitymacja uprawnia również do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, od 1 sierpnia tego roku legitymacja dokumentująca niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności wystawiana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej, która składając taki wniosek musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Od 1 września zmienił się też jej wzór – dotychczasowy nietrwały kartonik zastąpiła poliwęglanowa karta.

„Zmiana wyglądu i formatu legitymacji ma szczególne znaczenie praktyczne dla użytkowników, ponieważ dotychczasową formę kartonikową legitymacji – nietrwałą i nieporęczną ze względu na swoje wymiary, zastąpiliśmy kartą poliwęglanową, co jest odpowiedzią nie tylko na oczekiwania samych osób niepełnosprawnych, ale też na aktualne trendy dotyczące wydawania dokumentów publicznych” – powiedziała w czasie uroczystości minister Elżbieta Rafalska.

Nowy wzór legitymacji przewiduje możliwość zamieszczenia w niej informacji dotyczących stopnia niepełnosprawności. Informacje te będą zamieszczanie za pomocą kodu QR – jedynie na wniosek osoby zainteresowanej lub przedstawiciela dziecka. Nowa legitymacja posiada również oznaczenie w alfabecie Braille’a i szereg zabezpieczeń chroniących ją przed sfałszowaniem.

„Wykonanie legitymacji w formie karty poliwęglanowej, w której zastosowano szereg zabezpieczeń przed jej sfałszowaniem rozwiąże problem trwałości tego dokumentu oraz niebezpieczeństwa jej wykorzystania przez osoby do tego nieuprawnione” – mówi minister Rafalska.

Legitymacje są wystawiane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Okres ważności legitymacji nie może być dłuższy niż 5 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność) lub 10 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60 roku życia). Zatem okres ważności legitymacji nie musi pokrywać się z okresem ważności orzeczenia osoby niepełnosprawnej.

Legitymacje wystawione przed 1 sierpnia br. zachowają ważność na czas w nich określony. Nie trzeba wymieniać legitymacji wydanych na stałe. Te bowiem zachowują ważność bezterminowo. Wydanie legitymacji jest bezpłatne, ale za wydanie duplikatu legitymacji od 1 sierpnia pobierana jest opłata w wysokości 15 zł.