Chodzi o te, które zmieniają sposób obliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego dla kobiet, prowadzących działalność gospodarczą i urodziły dziecko. Dotyczą one przypadków wykorzystywania luki w przepisach i pobierania wysokich zasiłków macierzyńskich po krótkim okresie ubezpieczenia.

Czytaj: Niższe zasiłki dla przedsiębiorców już od 1 listopada 2015 r.!

Przypomnijmy, zgodnie z nowymi przepisami, jeśli bizneswoman będzie opłacała składki emerytalną, rentową, wypadkową i chorobową od podstawy wyższej niż minimalna, to wówczas podstawą wymiaru zasiłku będzie tyle, co najniższa podstawa, jeżeli niezdolność do pracy powstanie przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy powstanie później, to podstawą wymiaru będzie suma najniższej podstawy wymiaru składki plus 1/12 kwot nadwyżek ponad najniższą podstawę za każdy kolejny miesiąc ubezpieczenia. Wszystko po to, by uśrednić podstawy wymiaru składek i w konsekwencji zasiłku w razie krótkiego ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego minimum.

Ponadto, ci ubezpieczeni, którzy sami deklarują kwotę od której chcą opłacać składki, czyli np. ci, którzy po ustaniu zatrudnienia pracowniczego założyli firmę i prowadzą ją krócej niż rok, będą mieli uwzględniany okres ubezpieczenia z poprzedniego tytułu, jeżeli przerwa między poprzednią pracą a nową firmą nie trwała dłużej niż 30 dni. Miesiące ubezpieczenia z poprzedniego tytułu, brakujące do uzyskania 12-miesięcznego okresu, będą przypisywane do okresu ubezpieczenia z bieżącego tytułu.

Czytaj: Pracująca mama posiada specjalne przywileje

Posłowie, którzy złożyli projekt zmian nie chcą poprawiać powyższych regulacji. Chcą jednak odsunąć w czasie wejście w życie nowych przepisów. Uzasadniają, że robią to z myślą o kobietach, które przez wiele lat prowadziły firmę i odprowadzają z tego tytułu regularne składki. Ich zdaniem, czteromiesięczne vacatio legis jest niezgodne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej, tym bardziej że ciąża trwa 9 miesięcy. Autorzy uważają, że to godzi w kobiety, które nie zdążą urodzić przed wejściem w życie nowych przepisów. W ich przypadku wysokość zasiłku będzie zależna od kwoty składek płaconych przez 12 miesięcy – tak jak w przypadku pracowników.

Przeciwko zmianom protestują pracodawcy. I uzasadniają, że prace nad ustawą trwały tak długo, że każda z pań prowadzących firmę miała szansę podjąć wcześniej decyzję o urodzeniu dziecka.

Dowiedz się więcej z książki

Meritum Ubezpieczenia Społeczne 2015

  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Faktycznie, już ponad dwa lata temu mówiło się o zaostrzeniu zasad obliczania wysokości zasiłku macierzyńskiego dla kobiet z firmą. W lutym 2013 r. rząd przyjął założenia do ustawy, a po roku gotowy był projekt zmian. Kolejny rok trzeba było czekać na uchwalenie ustawy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych