Niepodjęcie szkolenia po skierowaniu przez PUP prowadzi do pozbawienia statusu bezrobotnego
Jeżeli osoba bezrobotna nie podejmuje szkolenia, na które zostałą skierowana przez Powiatowy Urząd Pracy skutkuje to utratą statusu bezrobotnego, tłumaczy Paulina Zawadzka-Filipczyk,ekspertSerwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Bezrobotny bez prawa do zasiłku skierowany na kurs języka angielskiego nie skorzystał z takiego szkolenia z uwagi na to, że nie ma to nic wspólnego z jego wykształceniem.
Czy urząd pracy ma prawo go wyrejestrować?
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedź: tak, gdyż niepodjęcie szkolenia po skierowaniu przez PUP prowadzi do pozbawienia statusu bezrobotnego.
Uzasadnienie: przedmiotową kwestię reguluje art. 33 ust. 4 pkt 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 149 z późn. zm.) – dalej u.p.z. Przepis ten stanowi, że starosta pozbawia statusu bezrobotnego, który po skierowaniu nie podjął szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac, o których mowa w art. 73a u.p.z., lub innej formy pomocy określonej w ustawie.
Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy bezrobotny przebywa za granicą lub pozostaje w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia danej formy aktywizacji (pod warunkiem poinformowania PUP), a także kobiet w ciąży i po urodzeniu lub przyjęciu dziecka oraz założycieli spółdzielni socjalnych (pod pewnymi warunkami). Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od następnego dnia po dniu skierowania na okres 120 dni w przypadku pierwszej odmowy, 180 dni w przypadku drugiej odmowy oraz 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy. W przypadku pozbawienia statusu bezrobotnego na określony czas możliwe jest ponowne zarejestrowanie w PUP, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w przepisach. Warto dodać, że w myśl art. 40 ust. 1 u.p.z. ideą szkoleń organizowanych dla osób bezrobotnych jest podniesienie ich kwalifikacji zawodowych i innych kwalifikacji zwiększających szansę na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, w szczególności w przypadku:
1) braku kwalifikacji zawodowych;
2) konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji;
3) utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie;
4) braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.