Nie zawsze zapłacisz składki ZUS za użytkowanie służbowego auta
Nieodpłatne świadczenie w postaci wykorzystywania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi podstawę wymiaru składek ZUS. Okoliczność, iż pracownikponosi częściową odpłatność za uzyskanietego rodzaju świadczenia nie wyklucza obowiązku obliczenia, rozliczenia i opłacenia składek, tłumaczy ekspertSerwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Piotr Kostrzewa.
Znajduje to swoje potwierdzenie m. in. w indywidualnych interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe (np. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 maja 2011 r., znak: ILPB1/415-172/11-2/TW, oraz interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 17 stycznia 2012 r., znak: ITPB2/415-970/10/12-S/ENB). Powyższe prowadzi do wniosku, że omawiane nieodpłatne świadczenie stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika.
Sprawdź wysokość ryczałtu za użytkowanie służbowego auta na 2015 r.>>>
Jeżeli chodzi o możliwość wyłączenia z podstawy wymiaru składek nieodpłatnego świadczenie w postaci wykorzystywania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych to w pierwszym rzędzie należy zwrócić uwagę na to, że ZUS stoi na stanowisku, że do omawianego przychodu ze stosunku pracy nie stosuje się § 2 ust. 1 pkt 26) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zgodnie z którym wolne od składek są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (interpretacja indywidualna Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 29 maja 2013 r., znak: DI/100000/451/659/2013).
Oznacza to, że nawet jeżeli nieodpłatne świadczenie w postaci wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przysługuje pracownikowi na podstawie układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a pracownik ponosi częściową odpłatność z tytułu tego rodzaju korzyści materialnej, osiągany przez niego przychód ze stosunku pracy nie jest wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Oczywistym jest przy tym, że w takim przypadku w podstawie wymiaru składek powinna być uwzględniona różnica pomiędzy wartością nieodpłatnego świadczenia a ponoszoną przez pracownika odpłatnością.





