Aby zrozumieć zjawisko współczesnego nomadyzmu trzeba zrozumieć współczesnych młodych ludzi, którzy nie gonią już za karierą i pieniędzmi, a o wiele ważniejsza jest dla nich potrzeba doświadczeń, realizacji swoich pasji i marzeń. Dlatego to młode pokolenia są reprezentantami stylu życia, który od kilku lat zyskuje coraz więcej fanów. Współcześni nomadzi to zazwyczaj młodzi ludzie, którzy zdecydowali się na pracę zdalną, aby ich wakacje trwały cały rok, a dzień pracy nie był ograniczony do narzuconego schematu.

Wolni i odważni

Dla wielu etat, pensja, stałe godziny pracy to ciężar, a dla innych rodzaj stabilizacji, z której bardzo ciężko zrezygnować. Dlatego decyzja o całkowitej zmianie swojego życia, rezygnacja ze stałego miejsca zamieszkania oraz niejednokrotnie rozstanie z najbliższymi wymaga dużej odwagi i cech charakteru, które tą zmianę udźwigną. Według raportu „Wędrowcy” opracowanego przez Hatalska.com, dla ponad 83 procent nomadów najważniejszą wartością w życiu jest wolność. Z kolei drugie miejsce w tym badaniu (78 procent) zajęła niezależność.  

- Cyfrowy nomadyzm według mnie jest wynikiem nałożenia się na siebie kilku zjawisk. Główna idea jest taka, że zarabiamy tam, gdzie dobrze nam płacą, a mieszkamy tam, gdzie jest niedrogo i fajnie. – Justyna Fabijańczyk z bloga CyfrowiNomadzi.pl.

[-DOKUMENT_HTML-]

Firma lub samozatrudnienie

Według wspomnianego raportu najatrakcyjniejszym rodzajem pracy dla cyfrowych nomadów jest samozatrudnienie, prowadzenie własnej działalności i freelancing – wybrało je łącznie 91 procent badanych. Pracę na etat w biurze wskazało zaledwie 5 procent respondentów. Wśród nomadów zdarzają się także osoby, które zatrudnione są u jednego pracodawcy, ale pracują zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Pracownicy rekrutowani są on-line lub podczas jednodniowych turniejów rekrutacyjnych, podczas których muszą przejść przez szereg testów językowych, branżowych oraz logicznego myślenia.

- Dzięki pracy zdalnej podróżowałem po całym świecie, ale najwięcej czasu pracowałem i odpoczywałem w miejscach gdzie zazwyczaj ludzie wybierają się na wakacje: Gran Canaria, Minorka, Portugalia, Hiszpania – widok na morze lub ocean przy porannym sprawdzaniu maili jest bezcenny. Dla mnie największą zaletą pracy zdalnej jest wolność miejsca zamieszkania, nieograniczone podróże, a także system płacowy, który opiera się na zasadzie standaryzacji wysokości pensji. Podróżując po świecie zarabiam jak pracownicy amerykańskich korporacji i nie muszę nosić krawata. – mówi Leszek Bednorz, pracownik Crossover.

Technologia to podstawa

Praca zdalna współczesnych nomadów w dużym stopniu zależna i możliwa jest dzięki technologii.  Pracodawcy wiedzą, że oferta pracy zdalnej to często jedyna możliwość pozyskania najlepszych specjalistów np. w branży IT, ale wciąż ciężko im zrezygnować z nadzoru i kontroli. Dlatego 69 procent respondentów uznało, że platforma do spotkań online mogłaby pomóc w komunikowaniu się z pracownikami zdalnymi.

- Godziny pracy pracowników nie są narzucane i kiedy w dzień możemy poświęcić czas na opalanie i surfing to wieczorem rozpocząć pracę. – dodaje Leszek Bednorz.

Powstaje wiele programów ułatwiających planowanie i komunikacje w zespołach, w których wszyscy członkowie pracują zdalnie i nie są w stanie spotykać się twarzą w twarz na codziennych zebraniach.

Rynek pracy stale się zmienia – przybywa pracowników zdalnych i działających na własny rachunek. Już w 2035 roku niezależni pracownicy mają stanowić w USA 50 procent wszystkich pracujących. Młodzi ludzie walczą o balans między życiem, a pracą i coraz częściej wybierają pracę zdalną, aby ich wakacje nigdy się nie kończyły, dzięki technologii jest to możliwe, a zdalna forma zatrudnienia pozwala zarobić niejednokrotnie więcej niż stacjonarna.

Źródło: Crossover