Od kilkunastu dni trwa awantura o to, czy nauczyciele mają obowiązek opiekować się uczniami podczas przerwy świątecznej. Pedagodzy uważają, że list, który wysłała minister edukacji do rodziców sugeruje, że pracownicy oświaty uchylają się od swoich obowiązków. Taka postawa, według pedagogów, nasila spór na linii nauczyciel-rodzic. Okazuje się, że nauczyciele i tak już czują się wystarczająco niedoceniani przez społeczeństwo. Tak wynika, z opublikowanego kilka dni temu suplementu do badań TALIS.
Zobacz także: Karta Nauczyciela będzie luksusem?

 
Według badania, jedynie 17,9 proc. nauczycieli polskich gimnazjalistów uważa, że ich zawód daje im należyty szacunek. W szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych uważa tak 21 proc. nauczycieli. Frustracja nauczycieli bierze się z tego, że obdarto tę profesję z misji. Traktuje się ją jedynie jako pozycję w budżecie, jednocześnie lansując publicznie tezę, że jest to bardzo roszczeniowa grupa zawodowa.
Najlepsze wyniki w badaniu TALIS otrzymała Finlandia. W tym kraju satysfakcję z zawodu w zależności od typu szkoły odczuwa 60 do 70 proc. nauczycieli.