Pierwszy sondaż opinii, przeprowadzony tuż po zaprezentowaniu zakresu proponowanych regulacji, wykazał duże poparcie dla planowanych zmian – wg CBOS we wrześniu 2016 r. za zakazem opowiedziało się 61% badanych, przeciwnych było 32%. Natomiast był to jednocześnie jedyny sondaż, w którym liczba zwolenników zamkniętych niedziel była wyższa, niż liczba przeciwników. Wraz z ujawnianiem kolejnych negatywnych konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu, poparcie dla projektu zaczęło drastycznie spadać:
- 46% przeciw - Maison&Partners dla „Money.pl”
- 50% przeciw - IBRiS dla „Rzeczpospolitej”
- 53% przeciw - Milward Brown dla „TVN”
- 55% przeciw – panel badawczy Aridna dla „Dziennika Gazety Prawnej”
- 55% przeciw - SW Research dla „Newsweeka”
- 62% przeciw – Instytut Badań Pollster dla „Super expressu”
- 62% przeciw – TNS dla PRCH
Wyniki najnowszego badania, przeprowadzonego przez Kantar TNS w październiku br. ukazały również, że aż 76% Polaków popiera propozycję zagwarantowania co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu, bez konieczności wprowadzania zakazu handlu w niedziele. Natomiast zakaz handlu w pierwotnej formie poparło jedynie 36% ankietowanych.
Oprócz opinii ogółu społeczeństwa, Kantar Millward Brown na zlecenie PRCH, zapytał o propozycję wprowadzenia zakazu handlu również najbardziej zainteresowanych – czyli pracowników centrów handlowych. Również wśród pracowników największym poparciem cieszyła się propozycja zagwarantowania wybranych dwóch niedziel w miesiącu wolnych od pracy (37 proc.). Na dalszych pozycjach znalazła się praca w co drugą niedzielę w miesiącu (28 proc.) oraz praca w każdą niedzielę, ale do godziny 13.00 (25 proc.).