Program edukacyjny "#YouthEmpowered: Możesz więcej niż myślisz" jest skierowany do osób pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, które z różnych powodów są bezrobotne, nie uczą się oraz nie uczestniczą w szkoleniach zawodowych. "Te warsztaty mają na celu skrócić dystans pomiędzy szkołą a pracą. Ten dystans w tym momencie jest duży, ponieważ bardzo często szkoła, edukacja jest oddalona od rynku pracy" - powiedziała w rozmowie z PAP Olga Wieczorek-Trzeciak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom - jednej z organizacji zaangażowanej w program.

"Chcemy przybliżyć młodym ludziom rynek pracy, by nie jawił się im jako wielki potwór, tylko miejsce, gdzie nadal mogą być niezależni, mogą się realizować" - dodała. Program zainaugurowała zorganizowana we wtorek debata, podczas której zostały zaprezentowane wyniki badań Kantar Millward Brown dot. podejścia do aktywności zawodowej młodych ludzi w wieku 18-30 lat, którzy są poza rynkiem pracy i systemem edukacji.

Z badania wynika, że połowa (51 proc.) przedstawicieli tej grupy jest zadowolona ze swojej sytuacji życiowej. Według 38 proc. badanych w znalezieniu pracy liczą się głównie szczęście i kontakty. Równocześnie 38 proc. młodych ludzi nie ma żadnego doświadczenia zawodowego, a jedynie 26 proc. było na rozmowie kwalifikacyjnej. Osiągnięcie spełnienia zawodowego znalazło się na siódmym miejscu, a edukacja na ostatniej - dziewiątej pozycji.

Zdaniem psycholog dr Ewy Jarczewskiej-Gerc, podejście młodych ludzi do pracy jest konsekwencją wychowania - zarówno w rodzinie, jak i w szkole. Jak mówiła, "młodym ludziom brakuje motywacji wewnętrznej". "Obserwuję od dawna system edukacji w Polsce, ale też sposób, w jaki wychowujemy dzieci. Zauważam bardzo silny nacisk na to, żeby rozbudzać w dzieciach motywację zewnętrzną, czyli: naucz się czegoś - dostaniesz pięć złotych, strzel bramkę kupię ci nową koszulkę. Jesteśmy od wczesnych lat dzieciństwa przyzwyczajeni do tego, by robić coś za coś i to ewidentnie w tych wynikach widać" - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, rodzicom wydaje się, że w taki sposób dają poczucie bezpieczeństwa swojemu dziecku, w konsekwencji - jej zdaniem - jest odwrotnie. "Prawdziwe poczucie bezpieczeństwa to jest zaufanie do siebie - że odnajdę się w każdej sytuacji, nawet jak nie będzie rodzica, nie będę mieć pieniędzy, to będę potrafił je zarobić" - podkreśliła. Warsztaty będą organizowane w wybranych miejscowościach na terenie całego kraju. Uczestnicy będą mieli możliwość rozwinięcia umiejętności przydatnych zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu codziennym. W trakcie warsztatów trenerzy, eksperci, psychologowie będą udzielać rad dotyczących autoprezentacji, komunikacji, określania własnego potencjału oraz pomogą w pełniejszym zrozumieniu funkcjonowania rynku pracy.

Warsztaty są jednodniowe i będą trwały ok. 8 godzin. Udział w nich jest bezpłatny. Osoby, które chcą wziąć udział w warsztatach, mogą zarejestrować się na stronie internetowej www.youthempowered.pl oraz na stronach internetowych partnerów programu. Program jest realizowany przez organizacje pozarządowe – Polski Czerwony Krzyż, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom, Stowarzyszenie Morena, Stowarzyszenie Semper Avanti, Fundację Sempre a Frente oraz firmę Coca-Cola HBC Polska. (PAP)