Według najnowszego raportu Adzuna ponad 50.000 ofert zniknie z rynku pracy w ciągu dwudziestu lat w wyniku robotyzacji miejsc pracy. Zdaniem ekspertów wielu pracowników czeka konieczność zdobycia nowych umiejętności i kwalifikacji, by nie utracić miejsca pracy. Najbardziej zagrożone miasta w Polsce to: Szczecin, Bielsko Biała, Radom oraz Gdańsk i Opole.

Sprzedaż, obsługa klienta, transport i administracja to sektory, które zostaną najbardziej dotknięte zmianami. Według analizy przeprowadzonej przez Adzuna Polska na podstawie 198.000 ofert pracy aktualnie dostępnych na polskim rynku, ponad 1 na 4 oferty nie uchroni się przed procesem robotyzacji. Adzuna oszacowała, które zawody w Polsce są najbardziej podatne na automatyzację, a tym samym na ich zniknięcie z rynku pracy. Raport wskazuje prawdopodobieństwo powyżej 75%.

Spośród 10 miast w Polsce, którym przyjrzano się ze szczególną uwagą, Szczecin okazał się mieć najwyższy odsetek ofert pracy zagrożonych automatyzacją. Niemal 30% wszystkich ogłoszeń w Szczecinie kwalifikuje się do grupy, którą naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego określili jako wysoce podatną na automatyzację. Radom i Gdańsk znajdują się niewiele w tyle w rankingu miast najbardziej narażonych na robotyzację miejsc pracy do 2035 roku. W Warszawie, Krakowie i Łodzi znaleziono najwięcej ofert pracy w zawodach "przyszłościowych", ale średnio 1 na 5 wakatów w tych miastach charakteryzuje wysokie ryzyko automatyzacji. Warszawa znajduje się tuż za Krakowem na szczycie najmniej zagrożonych miast, lecz pod względem proporcji wakatów wysokiego ryzyka, liczba ofert pracy, które potencjalnie przejmą maszyny, to 2% w skali kraju.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki zatytułowane "The Future of Employment: How Susceptible Are Jobs To Computerisation?" kategoryzuje 702 zawody według ich prawdopodobieństwa automatyzacji w skali od 0 do 1. Adzuna wykorzystała dane dotyczące zawodów, których prawdopodobieństwo automatyzacji było większe lub równe 0.75, dopasowała do nich słowa kluczowe używane przez pracodawców w ofertach pracy i potwierdziła z danymi bazy danych Adzuna Polska dotyczącej ofert pracy opublikowanych w maju 2016 roku.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 25 maja 2016 r.