Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Zagadnienia związane z zatrudnianiem pracowników młodocianych uregulowane są w dziale dziewiątym ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.
Inne akty prawne dotyczące zatrudniania młodocianych to:
a) rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. Nr 244, poz. 1626) – określa warunki i tryb organizowania praktycznej nauki zawodu w warsztatach szkolnych, pracowniach szkolnych, placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, u pracodawców i w indywidualnych gospodarstwach rolnych oraz kwalifikacje wymagane od osób prowadzących praktyczną naukę zawodu i przysługujące im uprawnienia;
b) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 z późn. zm.) – określa zasady przygotowywania zawodowego młodocianych oraz zasady wynagradzania młodocianych;
c) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. Nr 200, poz. 2047 z późn. zm.) - dalej r.w.p.w.m. – ustala wykaz prac wzbronionych młodocianym wraz z zastrzeżeniem możliwości zatrudniania młodocianych przy niektórych pracach wzbronionych, jeśli jest to niezbędne do odbycia przygotowania zawodowego;
d) rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz. U. Nr 214, poz. 1808).
Na pracodawcy zatrudniającym osoby młodociane ciąży wiele obowiązków, które mają na celu przede wszystkim ochronę zdrowia tej grupy osób. Pracodawca jest m.in. obowiązany zapewnić młodocianym pracownikom opiekę i pomoc, niezbędną dla ich przystosowania się do właściwego wykonywania pracy. Innym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji pracowników młodocianych.
W przypadku pracowników młodocianych zostały określone szczególne normy czasu pracy. Dobowy wymiar czasu młodocianego do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin, zaś w wieku powyżej 16 lat - 8 godzin na dobę. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy.
Młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej (tj. pomiędzy godzinami 22-6, a w szczególnych przypadkach pomiędzy godzinami 20-6). Przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin. Młodocianemu przysługuje także w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.
Nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych, których wykaz ustalono w r.w.p.w.m. W drodze wyjątku istnieje możliwość zatrudniania młodocianych przy niektórych pracach wzbronionych, jeśli jest to niezbędne do odbycia przygotowania zawodowego.
W odniesieniu do osób młodocianych obowiązują również szczególne przepisy w zakresie urlopów wypoczynkowych, dokształcania oraz zawierania i rozwiązywania umów o pracę w celu przygotowania zawodowego – powyższe wymagania zostały określone w dziale IX k.p.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.