Pracownik zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o zwrot kosztów kursu operatora spycharki, przedstawiając stosowną fakturę. Pracodawca zgodził się na refundację, pod warunkiem, że pracownik zobowiąże się w umowie szkoleniowej do przepracowania 2 lat.
Od jakiego momentu powinniśmy liczyć te dwa lata?
Kurs już się odbył, pracownik przedłożył pracodawcy zdobyte uprawnienia.

Co do zasady chodzi tu o okres "po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych", czyli przykładowo 2 lat po ukończeniu kursu. W opisanej sytuacji jednak nie ma sensu zapisywać zobowiązania w ten sposób, gdyż minął już pewien czas po zakończeniu kursu. Można to zatem zapisać w ten sposób, że "pracownik zobowiązuje się przepracować okres dwóch lat od dnia zawarcia umowy" przy czym nie przekracza to okresu trzech lat od zakończenia podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Zgodnie z art. 1034 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm) pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie. Obowiązek zawarcia umowy nie istnieje jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (§ 3).
Z kolei w art. 1035 pkt 2 k.p. mowa jest o obowiązku zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowniku podnoszącego kwalifikacje zawodowe z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, o której mowa w art. 1034 k.p., nie dłuższym niż 3 lata.