W naszej firmie zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, zawarto przed dniem wejścia w życie ww. ustawy porozumienie. Wybrano przedstawicieli pracowników, których zgłosiły związki zawodowe na okres 4 lat. Kadencja upływa 22 maja 2010 r.
Na jakich zasadach mają się odbyć wybory nowych przedstawicieli?
Na takich jak ich wybór, czy na ogólnym zebraniu wszystkich pracowników?

Będzie to zależało od treści zawartego przez strony porozumienia. Z przepisu art. 24 ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz. U. Nr 79, poz. 550 z późn. zm.) nie wynika, aby możliwość wyłączenia stosowania przepisów ustawy przez uprzednie zawarcie porozumienia dotyczącego informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji miało charakter ograniczony w czasie. Czas obowiązywania porozumienia będzie zatem zależał od woli stron wyrażonej w treści tego porozumienia. Jeżeli z treści porozumienia wynika, że ma mieć ono trwały charakter, wówczas kolejna rada powinna zostać powołana w trybie wskazanym w porozumieniu. Jeżeli z treści porozumienia wynika, że ma ono charakter jednorazowy – tj. wyłącza przepisy ustawy tylko na okres jednej kadencji (np. do końca kadencji rady czy przedstawicielstwa powołanego przed wejściem z życie u.i.p.k.) wówczas kolejne wybory powinny zostać przeprowadzone zgodnie z przepisami u.i.p.k.
Jednocześnie należy stwierdzić, że nowelizacja ustawy u.p.i.k. dokonana ustawą z dnia 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz. U. Nr 97, poz. 805), która zniosła tryb powoływania rad pracowników przez reprezentatywne zakładowe organizacje związkowe, nie wyklucza możliwości stosowania porozumień zawartych na mocy art. 24 u.i.p.k., w których strony powierzają wybór przedstawicieli czy wskazywanie kandydatów na przedstawicieli zakładowym organizacjom związkowym działającym u pracodawcy.
Monika Latos-Miłkowska - specjalista z zakresu prawa pracy