"Tworzenie dobrego, godnego miejsca pracy jest dziś najważniejszym wyzwaniem dla Polski" - powiedział wręczając nagrody minister pracy.

Podkreślił, że nagrodzeni w konkursie to "liderzy w procesie zatrudniania". Jak powiedział Kosiniak-Kamysz, firmy, które zgłosiły się do konkursu, dają w sumie 80 tys. miejsc pracy i o kilka tysięcy zwiększyły zatrudnienie w 2013 r.

"Cieszę się, że możemy promować zatrudnienie, szczególnie to oparte na umowie o pracę" - mówił minister. Podkreślił, że "spadek bezrobocia o prawie 260 tys. osób od początku tego roku pokazuje, że jest potencjał do znajdowania miejsc pracy w Polsce i trzeba go wzmacniać". Nagrodę "Kreator miejsc pracy" przyznano w pięciu kategoriach.

W kategorii: mikro i małe przedsiębiorstwa zwyciężył Zakład Unieszkodliwiania odpadów Komunalnych Spytkowo - w 2013 r. spółka przyjęła 38 nowych pracowników, w tym dwie osoby niepełnosprawne.

W kategorii: średnie przedsiębiorstwa przemysłowo-produkcyjne nagrodzono firmę poligraficzną Tomtex. W 2013 r. zatrudniono w niej 25 nowych pracowników, w tym 12 osób niepełnosprawnych.

Najlepszym w kategorii: średnie przedsiębiorstwo handlowo-usługowe okazała się firma zajmująca się m.in. sprzedażą zabawek i artykułów dla niemowląt - Toys"R"Us, która przyjęła do pracy w 2013 r. 77 nowych osób.

W kategorii: duże przedsiębiorstwo przemysłowo-produkcyjne zwyciężył Lubelski Węgiel "Bogdanka" - w 2013 r. kopalnia przyjęła 428 nowych pracowników. Zatrudnionym firma dofinansowuje opiekę w żłobkach i przedszkolach, dojazdy do pracy, zapewnia pakiety medyczne i ubezpieczenia.

W kategorii: duże przedsiębiorstwo handlowo-usługowe nagrodzono międzynarodową firmę z branży usług informatycznych - Atos IT Services. Firma przyjęła w zeszłym roku do pracy ponad 1100 nowych pracowników.

Kapituła konkursu przyznała ponadto dwa wyróżnienia: za zatrudnienie osób w wieku 50+ dla Kolei Mazowieckich (w 2013 r. spółka zatrudniła 36 osób powyżej 50. roku życia) oraz za zatrudnienie młodych, przed 30. rokiem życia dla Centrum Obróbki Mechanicznej "Piwek" (w 2013 r. firma zatrudniła 8 nowych pracowników, z czego sześciu były to osoby młode).

Kapitułę konkursu tworzyli przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Kluczowym kryterium oceny był wzrost zatrudnienia w firmie. Dodatkowe punkty można było zdobyć za przyjęcie do pracy młodych pracowników - do 30. roku życia, pracowników z grupy 50+ oraz osób niepełnosprawnych. Oceniana była także rzetelność pracodawców - m.in. to, czy zatrudniają pracowników na umowach o pracę, czy terminowo wypłacają wynagrodzenia, czy prowadzą szkolenia.

Nagrodą, obok dyplomu i statuetki, jest możliwość używania przez rok w działalności firmy logo konkursu i tytułu. (PAP)

js/ itm/