Pierwszym krokiem jest przedstawienie partnerom społecznym, związkom zawodowym i pracodawcom propozycji wynikającej z reguł ustawowych. Musi to nastąpić nie później niż do 15 czerwca każdego roku - tłumaczy Janusz Sejmej, rzecznik resortu pracy.

Ministerstwo na podstawie prognoz ekonomicznych na przyszły rok wyliczyło, że minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku powinno wzrosnąć o co najmniej 80 zł do 1680 zł. Kwotę tą ustalono w oparciu o:

- prognozowany na 2014 r. wzrost inflacji - 2,4 proc.;

- prognozowany na 2014 r. realny wzrost PKB - 2,5 proc. (do obliczenia płacy minimalnej przyjmuje się 2/3 tego wskaźnika, tj. 1,67 proc.);

- wskaźnik weryfikacyjny zastosowany w odniesieniu do obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia - 1,00875486381. Uzyskuje się go przez podzielenie wskaźnika wzrostu cen w roku poprzednim (3,7 proc.) przez prognozowany wskaźnik wzrostu cen w roku poprzednim (2,8 proc.).

Wysokość minimalnego wynagrodzenia na 2014 rok, wyliczona zgodnie z wymogami ustawowymi, zostanie przedstawiona do negocjacji Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

- Dotychczas nie wypracowano żadnego kompromisu. Nie było również żadnych ustaleń z którąkolwiek organizacją zasiadającą w Komisji Trójstronnej - poinformował Janusz Sejmej, rzecznik Ministerstwa Pracy.

Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do 15 lipca. W przypadku, gdy partnerzy społeczni nie dojdą do porozumienia, wówczas decyzję o podwyżce podejmie Rada Ministrów. Musi to zrobić do 15 września danego roku. Kwota podwyżki płacy minimalnej nie może być niższa od wysokości zaproponowanej do negocjacji Komisji Trójstronnej.

*Gwarantowany, minimalny wzrost płacy minimalnej w 2014 r. wyznaczają przepisy art. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679, z późn. zm.).