MPiPS: debata ekspercka „Reforma usług zatrudnienia”
\

Wiceminister Jacek Męcina 12 kwietnia 2013 r. wziął udział w debacie eksperckiej „Reforma usług zatrudnienia”. Debata zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Do udziału w debacie zostali zaproszeni eksperci, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, administracji rządowej, służb zatrudnienia i pomocy społecznej, organizacji pracodawców i zrzeszających agencje pracy oraz dziennikarze piszący o rynku pracy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej było reprezentowane przez Sekretarza Stanu Jacka Męcinę oraz dyrektorów w Departamencie Rynku Pracy i Departamencie Analiz Ekonomicznych i Prognoz.

Debata koncentrowała się na dwóch ważnych aspektach przygotowywanych zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. na profilowaniu osób bezrobotnych oraz na założeniach dotyczących Programu Aktywizacja i Integracja (PAI). Pierwsze z omawianych rozwiązań ma służyć indywidualizacji wsparcia udzielanego osobom bezrobotnym w powiatowych urzędach pracy a jednocześnie przyczyniać się do zwiększania skuteczności prowadzonych działań. PAI jest działaniem adresowanym do długotrwale bezrobotnych, którzy korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej. Jego istotą jest integracja działań prowadzonych przez publiczne służby zatrudnienia i pomoc społeczną celem aktywizacji społecznej i zawodowej tych osób.

Schemat spotkania przewidywał, iż dyskusja na każdy z tematów będzie poprzedzona wystąpieniem eksperta. Uczestnicy podkreślali, że reforma rynku pracy jest koniecznością z uwagi na szybko zachodzące zmiany w stosunkach pracy i gospodarce. Wskazywano, że projektowane zmiany są próbą innowacyjnego podejścia do rozwiązywania istniejących problemów, choć pojawiały się również głosy, że zakres zmian jest zbyt mały. Uczestnicy mówili również o możliwości wystąpienia niezamierzonych efektów projektowanych zmian.

W podsumowaniu debaty wiceminister Jacek Męcina powiedział, że projektowane zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy to zapowiedź nowego podejścia do problematyki zatrudnienia. Uzyskanie satysfakcjonujących rozwiązań wymaga testowania nowych, innowacyjnych rozwiązań. Zdaniem ministra, być może, obecnie przygotowywane zmiany będą modyfikowane tak, aby w lepszym stopniu odpowiadały bieżącym wymaganiom. Jacek Męcina spuentował całą dyskusję zdaniem „nie myli się ten, kto nic nie robi”.

Zamykając debatę minister Irena Wójcicka zwróciła uwagę, że wprowadzając zmiany należy monitować ich skutki. Podkreśliła również zasadność prowadzenia programów pilotażowych. Na zakończenie podziękowała zgromadzonym za obecność i udział w debacie. Wyraziła również nadzieję, że dyskutowanie proponowanych zmian pozwoli na wypracowanie skutecznych rozwiązań.

Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 18 kwietnia 2013 r.

Data publikacji: 18 kwietnia 2013 r.