Centrum ma działać w stołecznej siedzibie partii Razem, a zgłosić może się do niego każda osoba "pokrzywdzona przez swojego pracodawcę". Jak deklarują autorzy kampanii, w Centrum będzie można uzyskać m.in. poradę prawną.

Elementem akcji jest też strona internetowa mojeprawasalamane.pl. Można tam znaleźć m.in. szczegółowe informacje dotyczące praw pracowniczych i przykłady ich naruszania oraz wskazówki jak należy się zachować w przypadku naruszania prawa przez pracodawców.

Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski inaugurując kampanię, mówił w poniedziałek, że ponad 30 proc. kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy pracodawców łamie przepisy prawa pracy.

 [-DOKUMENT_HTML-]

"Praktyka pokazuje, że dobre prawo to tylko połowa sukcesu. Trzeba jeszcze wprowadzić mechanizmy jego egzekwowania, ponieważ skala naruszeń prawa pracy jest ogromna" - powiedział Radzikowski.

Przypadki naruszeń wymieniała Marcelina Zawisza z partii Razem. "Przymusowe nadgodziny, nieprzestrzeganie BHP, płace poniżej stawki minimalnej, bezprawne kary i potrącenia z pensji oraz prześladowanie przez szefa — to codzienność wielu polskich pracowników" - mówiła.

"Łamanie prawa pracy to przestępstwo, ale pracownicy, których prawa są deptane, często boją się upomnieć o swoje" - podkreśliła Zawisza. (PAP)

Zapraszamy na największą bezpłatną konferencję HR - HR Tech Summit 2017 r. - już 27 kwietnia!