Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,7 zł. Z danych GUS wynika, że najniższą krajową otrzymuje ponad 1 mln Polaków. W 2018 r. pensja minimalna wynosiła 2100 zł, przy minimalnej stawce godzinowe 13,7 zł.

Rząd rozpatrywał we wtorek projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

Wyższa płaca minimalna niż zapowiadano

Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował, aby płaca minimalna w 2020 r. wynosiła 2450 złotych. Jednak premier poinformował w sobotę, że ta płaca może być wyższa, czyli 2600 zł. We wtorek Morawiecki potwierdził swoje zapowiedzi, tym samym minimalna pensja wzrośnie w 2020 roku o 150 zł więcej niż rząd proponował wcześniej. Oznacza to, że minimalna stawka godzinowa będzie wynosiła 17 zł.

Czytaj w LEX: Płaca minimalna w 2019 r. i wysokość innych świadczeń >

- To minimalne wynagrodzenie od przyszłego roku będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł, oczywiście jeżeli wyborcy powierzą nam misję kontynuacji rządu, co się rozstrzygnie wkrótce - mówił Morawiecki.

 

 

Rekordowa podwyżka

- Podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 2600 zł oraz minimalnej stawki godzinowej do 17 zł to absolutnie rekordowa podwyżka. Pensja minimalna wzrośnie tym samym o 350 zł, czyli 15,6 proc., a stawka godzinowa o 2,30 zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Pragnę podkreślić, że jest to odpowiednio o 254,40 zł i 1,70 zł więcej od ustawowego minimum. Od 2015 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie aż o 850 złotych - oceniła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Komentarz: Płaca minimalna jak w krajach "Starej Unii" - tylko czy warto?>>
 

Wskazała, że podniesienie minimalnego wynagrodzenia pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych. Polacy chcą i powinni zarabiać więcej - podkreśliła.

Czytaj w LEX: Minimalne wynagrodzenie zleceniobiorców - kontrola PIP >

W 2020 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 49,7 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na ten rok. - Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia - podkreśla rząd.

Czytaj w LEX: Ewidencjonowanie czasu pracy zleceniobiorców >

Pracodawcy nie są zadowoleni

Pracodawcy uważają, że w dłuższej perspektywie podwyższenie płacy minimalnej może spowodować rezygnację z etatów na rzecz umów cywilno-prawnych lub działalności gospodarczej. Najczarniejszy scenariusz o skutkach podnoszenia minimalnego wynagrodzenia mówi o zwalnianiu niskowykwalifikowanej załogi.

Czytaj: Emilewicz: Podnosimy płace bez ryzyka dla gospodarki>>
 

- Żadna kategoria ekonomiczna związana z charakterystyką i realizacją budżetu nie rośnie w takim tempie! Zapowiadany wzrost płacy minimalnej o jedną trzecią w ciągu zaledwie roku to nic innego jak gwałcenie praw ekonomii i zasad konkurencyjnego rynku. Jesteśmy świadkami prześcigania się w obietnicach wyborczych - oceniają Pracodawcy RP. 

Czytaj w LEX: Wyłączenia dotyczące stosowania minimalnej stawki godzinowej zleceniobiorców >

Z kolei Konfederacja Lewiatan wskazuje, że płaca minimalna jest narzędziem przeciwdziałającym ubóstwu pracujących. Zarazem, wybór jej wysokości jest ogromnym wyzwaniem – by cel społeczny zrealizować, ale zarazem ingerencją w mechanizm rynkowy nie zaszkodzić gospodarce. Skokowy wzrost płacy minimalnej, wyraźnie powyżej obserwowanego wzrostu produktywności, będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę i rynek pracy. Tym silniejszy, im większa skala podwyżki i im większe zaskoczenie pracodawców tym faktem.

Czytaj też: We wtorek rząd zdecyduje o wysokości minimalnej płacy. Premier zapowiada 2600 złotych >>>