Zgodnie z komunikatem MF głównym elementem kampanii jest przygotowana strona internetowa www.emerytura.gov.pl. Zdaniem resortu finansów stanowi ona rzetelne źródło informacji dla osób szukających odpowiedzi na pytania o przyszłą emeryturę, o ZUS i OFE.

Na stronie można znaleźć informacje m.in.: o tym, jakie zmiany wprowadził rząd w powszechnym systemie emerytalnym; co zrobić, aby zapewnić sobie dodatkowe dochody na emeryturze; od czego zależy wysokość przyszłej emerytury; kiedy i w jaki sposób podjąć decyzję w sprawie części naszej przyszłej składki emerytalnej.

"Szczególnie ważne jest to teraz, w przeddzień decyzji o tym, czy część naszej składki emerytalnej ma trafiać nadal do OFE, czy na indywidualne subkonto ZUS, by nasza wiedza na temat systemu emerytalnego była pełna i pozwoliła nam dokonać świadomego wyboru" - podkreślono w komunikacie.

Resort finansów podał, że oprócz strony w ramach kampanii przygotowane zostały spoty radiowe i broszura informacyjna, która dostępna będzie m.in. w oddziałach ZUS i w urzędach skarbowych.

Według MF kampania jest odpowiedzią na postulaty formułowane przez partnerów społecznych, w tym związki zawodowe, organizacje zrzeszające fundusze czy środowiska naukowe.

W komunikacie wskazano, że partnerami kampanii są: Pełnomocnik Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

1 lutego 2014 r. istotnie zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazanie do ZUS 51,5 proc. wartości swoich aktywów, co nastąpiło 3 lutego br. Odpowiada to wartości posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mogą już inwestować. Ustawowo wprowadzony został natomiast minimalny poziom inwestycji w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE. Jest on związany z faktem, że od 1 kwietnia do końca lipca każdy członek OFE może wybrać, czy chce w nim nadal inwestować, czy też pozostać wyłącznie przy ZUS-ie. W pierwszym wypadku trzeba będzie złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego – oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Chodzi o 2,92 proc. pensji. Składki osoby, która nie wybierze OFE, będą trafiać na subkonto w ZUS.

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, w 2016 r. otworzy się kolejne czteromiesięczne "okienko czasowe" na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne "okienka" będą otwierane co cztery lata.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadła z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona została również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.