W sobotę podczas kongresu PiS premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę składek ZUS dla małych firm. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, powiedziała PAP, że projekt jest gotowy. - Przez ostatnie miesiące intensywnie pracowaliśmy, żeby był jak najlepiej przygotowany i przede wszystkim wyliczony pod względem kosztów dla budżet państwa. Jest też uzgodniony z ZUS, ministrami:  finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej - dodała.

Czytaj: PiS planuje kolejne zmiany dla firm >>
Projekt zakłada proporcjonalne do przychodu i obniżone składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy uzyskują przeciętne miesięczne przychody nieprzekraczające 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł).
- Naszym celem jest, aby przedsiębiorcy, których przychody w tym roku nie przekroczyły średniomiesięcznie 5250 zł, mogli już od 1 stycznia 2019 r. skorzystać z nowych regulacji - poinformowała minister.
W ocenie szefowej MPiT zmiany mogą dotyczyć nawet 200 tys. przedsiębiorców, głównie prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

- Liczymy więc, że małe polskie firmy, rzemieślnicy, drobni przedsiębiorcy poczują realną ulgę dzięki tym rozwiązaniom, a dla wielu osób będzie to szansa i impuls do wyjścia z tzw. szarej strefy - mówiła minister Jadwiga Emilewicz. Dodała, że ważne są też inne spodziewane efekty tych zmian, takie jak rozwój przedsiębiorczości, pobudzenie aktywności zawodowej oraz poprawa przeżywalności przedsiębiorstw. (PAP)